Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C

Horká linka Blesku: Rady odborníků občas i potěší! Staří hubnout nemusí

/
  • Odborníci radili ohledně civilizačních nemocí.
    23. listopadu 2017 ● 05:50

    Velice často nevíme, jak se s civilizačními nemocemi vlastně popasovat. Kupujeme zázračné léky, hubnoucí čaje, doplňky stravy, zabírající na všechno. Přitom stačí, abychom jedli střídmě, trochu se hýbali, nekouřili a nepřeháněli to s alkoholem. To a mnohem více vyplynulo i z akce Oborníci na telefonu, kdy lékaři radili čtenářům Blesku s jejich neduhy. Některé odpovědi doktorů byly i překvapivě příjemné. Například, že po 65. roce života už není vhodné hubnout. Nebo, že se snížením hmotnosti pomohou léky předepsané specialistou. A to je v přímém rozporu s nejrůznějšími prodejci diet a dalších »kouzelných« produktů na zlepšení celkového zdraví.

  • 1.

    Obezita, nemoci štítné žíly: Profesor MUDr. Štěpán Svačina

    Je mi 65 let. Měřím 175 cm a vážím 95 kg. Ještě před deseti lety jsem ale měla o patnáct kilo méně. Vím, že je to i kvůli tomu, že když mám nervy, »uklidňuju« se sladkým. Cukrovku nemám. Těch 15 kilo navíc mě ale děsí.

    „Od 65 let už by se moc hubnout nemělo. Není žádný důkaz, že by redukce hmotnosti v tomto věku nějak prodloužila život. Řada obézních osobo po pětašedesátce, pokud nemá další nemoci, má dobrou prognózu. Může vám to vadit maximálně na klouby (kdybyste dostala artrózu), kde zátěž hraje roli. Ale u těch důležitých nemocí, které život zkracují, už vazba na obezitu v tomhle věku není tak podstatná. Pokud teď máte maximální váhu, tak byste měla mít o dvě až tři kila méně, než je ta maximální váha. Neměla byste usilovat o nějaké maximální redukce. Místo sladkého zkuste zajídat stres něčím jiným - libovým masem, zeleninou, ovocem. Tím můžete zajíst okamžik, kdy ze stresu jíte. Omezte tučné. Rozhodně není důvod po 65 roce věku nějak výrazně hubnout. Důležitý je pohyb, například se jít na půl hodiny denně projít, nebo zkuste rotoped. Pohyb je důležitější než redukce váhy. Lidé s nadváhou mají po 65 roku lepší prognózu než lidé štíhlí.“

    Můžu se nechat někde vyšetřit se štítnou žlázou, i když nemám doporučení od lékaře? Praktický lékař mi ho odmítá napsat. Nemoc máme v rodině, ale u mě jde prý o problémy psychické.

    „Vyšetření je banální a levné. Jasno je z vyšetření krve. Nechápu, proč vám ho praktický lékař nechce nechat udělat, je to běžné hormonální vyšetření. Požádejte o něj znovu.“ 

    Mám 120 kg a 170 cm a sedavou práci. Když přijdu večer domů unavený, už nejsem schopný jít někam cvičit. Je to začarovaný kruh a nevím jak z toho. Nemáte nějaké doporučení, jak cvičit v práci?

    „Cvičení vám moc zhubnout nepomůže. Cvičení vám zlepší prognózu. Máte sice hodně nadváhu, ale je otázka, jestli vám to škodí? Jsou i metabolicky zdraví obézní, kterým nadváha nijak neškodí. Pokud vám to nevadí psychicky a ani na klouby a v práci sedíte, dá se s touhle váhou žít, pokud budete mít dostatečnou fyzickou aktivitu. Tedy uděláte třikrát týdně něco, u čeho se zpotíte. Jet na rotopedu a dívat se u toho na televizi a podobně. Jsou lidé, kteří jsou sice tlustí, ale fyzicky zdatní a ti mají dobrou prognózu. Jestli ale chcete zhubnout, může vám pomoci například nějaký lék na snížení chuti k jídlu.“

    Je mi 78 let, mám obezitu (vážím 88 kg) a ráda bych zhubla. Už nejím bílé pečivo, koláče a přesto nehubnu. Mám vyměněné všechny klouby a užívám léky na tlak.

    „Klouby jsou důvodem, abyste něco shodila. Stačilo by pár kilo, abyste kloubům ulevila. Jíst zeleninu, libová masa, netučné mléčné výrobky. Pokud to nepomůže, tak snížit množství potravin. Počítejte s tím, že čím jste starší, tím jde hubnutí hůř.“

    Můžou mi pomoct zhubnout nějaké ty hubnoucí čaje?

    „Ne, nic takového vám zhubnout nepomůže. Nevyhazujte zbytečně peníze. Rozumné je omezit příjem kalorií.“

    Profesor MUDr. Štěpán Svačina.
    Autor: TONDA TRAN

  • 2.

    Nemoci ledvin a močového měchýře: MUDr. Milan Hrubý

    Je mi 48 let a v noci chodím 2x-3x na toaletu. Už to trvá od začátku tohoto roku. Je to věkem?

    Nejčastější příčinou je močová infekce, která nutí k častému vyprazdňování močového měchýře. S rostoucím věkem je to pak zvětšující se prostata, která nedovolí úplné vyprázdnění močového měchýře. Pokud vás ještě urolog neviděl, tak byste jej měl navštívit. Vyšetří vás ultrazvukem, což je nebolestivé vyšetření. Posoudí, jak je prostata veliká. Když bude v normálu, vyšetří vám moč v laboratoři kvůli možné infekci. Pokud se bude dát infekce zvládnout antibiotiky, obtíže velmi rychle vymizí.

    Mám problémy s močením. Když jdu čurat, po chvilce se to zastaví a pak to zas jde. Je mi 74 let.

    Zřejmě to bude zvětšená prostata. Měl byste se obrátit přímo na urologa, nebo by vás měl k urologovi nasměrovat váš praktický lékař. Urolog vám vyšetří prostatu ultrazvukem. Zjistí, jak velká prostata je a zda tlačí tam, kam nemá, tedy na močovou trubici.

    Na ultrazvuku ledvin mi před rokem a půl zjistili milimetrové cysty, na každé ledvině jednu. Jenže jsem se od ošetřujícího lékaře nic moc konkrétního nedozvěděla. Je mi 74 let. Mám mít strach?

    Jak se říká, že tělo se musí během života opotřebovat, tak ve vašem případě se zřejmě jedná o běžné degenerativní změny s postupujícím věkem. Pokud je cysta v oblasti močových kanálků, znamená to rozšíření toho kanálku. Na ultrazvuku je pak vidět místo tenké trubičky větší dutinka. Pokud to není v kombinaci s jiným laboratorním nálezem z krve nebo moči, pak to můžete považovat za běžnou změnu, ke které během života u většiny z nás dojde.

    Mám už skoro rok bolesti v podbřišku a bílkoviny a krev v moči. V říjnu při biopsii mi našli v močovém měchýři nějaký útvar. Výsledky histologie ještě nemám. Byla jsem před třemi týdny. Je to rakovina?

    Zavolejte si na pracoviště, kde vyšetření proběhlo. Výsledky histologie jsou většinou do dvou až tří týdnů. Záleží na tom, zda jde o zánět nebo zhoubný či nezhoubný nádor, což prozradí výsledky a od toho se bude odvíjet další postup léčby.

    Nebylo mi dobře, tak mě obvodní doktor poslal na ultrazvuk. Na ledvině mi našli 30mm cystu. Krev a moč mám ale v pořádku. Jak je to vážné?

    Může se jednat o náhodný nález. Pokud to nezhoršuje funkci ledvin, tak stačí nález jednou ročně sledovat pomocí ultrazvuku nebo CT vyšetření. Pokud by se cysta zvětšovala, nebo přibyla další, pak by bylo na zvážení, zda podstoupit operační zákrok.

    MUDr. Milan Hrubý.
    Autor: TONDA TRAN

  • 3.

    Nemoci srdce: Prof. MUDr. Petr Neužil

    Mám klidový tep 130 až 150. Vyšetření ukázalo arytmii srdce. Zadýchávám se, beru betablokátory a ještě mám plicní onemocnění CHOPN. Jsem v péči internisty. Co s tím?

    „Betablokátory nejsou při CHOPN úplně ideální. Protože jde o komplexní problém, je nutné se obrátit spíše než na internistu na kardiologa v místě bydliště.“

    V dubnu jsem utrpěl mozkovou příhodu. Z té jsem se dobře dostal. Byla mi zjištěna fibrilace síní. Beru na ředění krve aspirin. Je to v pořádku?

    „Ne, není. Musíte brát takové léky, které zajistí optimální prevenci hrozící mozkové příhody, těmi jsou buď warfarin nebo léky z řady nových antikoagulačních preparátů. Jestli jste již prodělal mozkovou příhodu, která vznikla na základě fibrilace síní, tak je potřeba vaši krev ředit velmi důsledně. Aspirin ve vašem případě nestačí. Vy jste v daleko větším riziku mrtvice, než jste byl předtím. Říkám vám to na tvrdo, ale je to tak. Jelikož jste z Brna, doporučuji vám poradit se s dobrým kardiologem – arytmologem. Mohu vám nějakého i doporučit a obraťte se pak na něj.“

    Prof. MUDr. Petr Neužil.
    Autor: TONDA TRAN

  • 4.

    Žilní onemocnění: MUDr. Tomáš Bureš

    Stále mi otékají kotníky a nárty, byla už jsem i na sono a EKG, mám potíží víc, ale ty otoky mě trápí.

    „Otoky mohou být způsobeny nejen žilním onemocněním, ale často i onemocněním srdce nebo ledvin, kdy dochází k hromadění tekutin v organismu. Proto by bylo vhodné zejména podrobné interní vyšetření k vyloučení těchto příčin. Ohledně žilního systému je základní prevencí pravidelný pohyb a eventuálně i nošení kompresních punčoch.“

    Od kolena nahoru mi otekla noha a na vnitřní straně stehna se mi udělala boule. Byla jsem na všech vyšetřeních a nikde mi nic nezjistili.

    „Těžko říci, je pravda, že nad kolenem je tukový val, který může zbytnět. Způsobí to lymfatická porucha a měla by pomoci ruční lymfodrenáž u zkušeného fyzioterapeuta. Doporučil bych i ultrazvukové vyšetření podkoží vaší nohy, zda se nejedná o lipom. Není nebezpečný, ale bolí.“

    Na stehnech se mi dělají tzv. metličky, lékařka řekla, že si toho nemám všímat. Je to tak?

    „To je vyloženě kosmetický problém, zdravotní riziko ani nebezpečí nepředstavují. Odstraní se sklerotizací, ambulantně. Po výkonu je jen třeba po určitou dobu nosit kompresní punčochu, jiné omezení v běžném režimu není nutné.“

    MUDr. Tomáš Bureš.
    Autor: TONDA TRAN

  • 5.

    Všeobecné lékařství: MUDr. Norbert Král

    Bydlím na vsi, je mi 79 a doktora mám hodně daleko. Má lékař povinnost mě navštívit?

    „Návštěvní služba je součástí naší práce. Pokud jste ve spádové oblasti a lékař je vaším ošetřujícím lékařem, je jeho povinností vás navštívit v případě, že to vyžaduje váš zdravotní stav.“

    Mám bolesti kloubů. Pomůže mi mastička s konopím? Je vůbec účinné?

    „Ano, léčivé účinky jsou prokázané. Důležitá je ale forma, jak je který produkt připraven. Ale u různých mazání, která koupíte v lékárně, není garantovaná koncentrace této léčivé látky, takže se dá o účinnosti pochybovat.“

    Je mi 54 let, na jaká vyšetření mám nárok?

    „Máte nárok na preventivní prohlídku každé dva roky, součástí je kontrola anamnézy, tlaku, celkové vyšetření lékařem atd. Laboratorní vyšetření: změření hladiny krevního cukru, cholesterolu, vyšetření moči, jednou za 4 roky máte nárok i na EKG. Od 50 let probíhá screening nádorů tlustého střeva, v 55 letech si můžete vybrat mezi kolonoskopií nebo pokračovat v testu na okultní krvácení. Od 45 let probíhá prevence rakoviny prsu, ve dvouletém intervalu máte nárok na mamografi cké vyšetření.“

    MUDr. Norbert Král.
    Autor: TONDA TRAN

  • 6.

    Neurologie: MUDr. Hynek Lachmann

    Můj muž má křeče do těla i v klidovém stavu. Co to může být?

    „U celkových křečí je často obtížné zjistit příčinu. První je vždy vyšetření metabolismu a dále vyšetření štítné žlázy, příštítných tělísek. Z funkčních vyšetření svalů je vhodná jehlová elektromyografi e. Jsou-li křeče okem viditelné, je vhodné si je natočit na telefon, neboť každý může pojmem křeč myslet něco jiného. Z léků se na prvním místě zkouší hořčík, dále se zkouší lék na uvolnění svalů. Hlavní je nalézt příčinu a tu léčit.“

    Mám problémy s páteří. Odshora až do nohou, mám problémy i s močením. Poradíte?

    „To by se mělo řešit akutně. Pokud urolog nenašel příčinu obtíží, musí být vyloučeno, že nemáte utlačeny nervové kořeny či míchu v oblasti páteře. Měli by vás přednostně vzít i do nemocnice. Je třeba udělat zobrazovací vyšetření, nejlépe magnetickou rezonanci. Pokud by se toto zanedbalo, mohou vám hrozit nevratné změny včetně inkontinence.“

    Mravenčí mi ruce. Čím to je?

    „To může způsobovat řada věcí. Každopádně to rozluští vyšetření, které se jmenuje elektromyografi e EMG. To zjistí, jestli se jedná o postižení periferních nervů, nejčastěji v oblasti zápěstí v karpálním tunelu, nebo jestli je to od krční páteře. Kupříkladu u karpálního tunelu se dá provést obstřik zápěstí, ortéza na noc, a mravenčení může zmizet.“

    MUDr. Hynek Lachmann.
    Autor: TONDA TRAN

  • 7.

    Diabetes: MUDr. Robert Bém

    Jaká vlastně je diabetická dieta?

    „Já bych řekl, že bychom ji měli držet všichni, protože opravdu není nijak zvláštní a její složení odpovídá racionální dietě. Člověk s diabetem může jíst všechno, ale musí vědět kdy a jaké množství. Pokud vyvine fyzickou aktivitu, třeba prací na zahrádce nebo sportem, a bude mít cukr v normě, může i to, co se běžně diabetikům nedoporučuje. Naopak, při vysokém cukru sedět u televize a dát si sáček chipsů je špatně.“

    Je mi 78 let a už dva roky mám cukrovku, píchám si inzulin a snažím se držet dietu. Co bych měla udělat, aby mi nemoc ustoupila?

    „Myslím, že máte rezervy ve vaší dietě a pohybové aktivitě. Omezte příjem sacharidů ve stravě, které jsou obsaženy zejména v přílohách – brambory, rýže, těstoviny, veškeré luštěniny, pečivo – to jezte opravdu jen málo. Zvyšte fyzickou aktivitu třeba procházkami.“

    Mám nově diagnostikovanou cukrovku 2. typu. Nechci brát léky. Jak na to?

    „U diabetu 2. typu slinivka inzulin tvoří, alespoň zpočátku, ale ten není účinný, jak by měl být. Léků se lze často zbavit zhubnutím při změně životního stylu, kdy se metabolismus sacharidů vylepší natolik, že pacient léčbu, kterou nyní má, potřebovat nebude.“

    MUDr. Robert Bém.
    Autor: TONDA TRAN

    VIDEO: Odborníci z úřadu práce v Blesku: Kdo zavolal, ví teď víc!

    Video
    Video se připravuje ...

    Odborníci z úřadu práce v Blesku: Kdo zavolal, ví teď víc! redakce Blesk

    Fotogalerie
    23 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy