Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C

Zácvik pozorovatelů počasí trvá rok, říká mluvčí Českého hydrometeorologického úřadu

Mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák objasnil práci meteorologů.
Mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák objasnil práci meteorologů.  (Autor: archiv Blesku)
Autor: Pavel Schuster - 
17. července 2014
00:05

Nízký průlet vlaštovek či zápach rybiny? Tak ne! Mluvčí Českého hydrometeorologického úřadu Petr Dvořák popsal, jaké předpoklady musí člověk mít, aby mohl profesionálně předpovídat počasí!

Jaká je »škola na počasí«?

„Předpovídání počasí, klimatu nebo stavu vodstva jsou matematicko-fyzikální vědy. Proto se také studují buď na matematicko-fyzikální fakultě či na přírodovědecké fakultě.“

A co se tam učí?

„Když student projde prvními ročníky, kde se seznamuje s vyšší matematikou i fyzikou, dostane se na katedru, kde pak znalosti aplikuje v takových vědách, jako je fyzika atmosféry, fyzika oblaků a srážek, dynamická meteorologie, matematická statistika, klimatologie nebo matematické modelování.“

Z toho je jasné, že počasí nemůže studovat každý…

„Může to dělat jen ten, kdo je zdatný v matematice a fyzice, případně v dalších přírodních vědách, například v chemii. Je však spousta hobby meteorologů, kteří mají o počasí dobré znalosti, dělají vlastní pozorování a záznamy. Právě z takovýchto nadšenců se často stávají studenti a později pracovníci meteorologické služby.“

Co když nejsem vystudovaný meteorolog?

„Vedle meteorologických prognostiků v ČHMÚ pracují třeba pozorovatelé počasí na meteorologických stanicích, kteří počasí nepřetržitě sledují a měří. Tato data jsou pak využívána k předpovědím. I když pozorovatelé počasí nemusejí mít vysokoškolské vzdělání, musejí se tuto odbornost důkladně naučit a rozumět jí. Jejich zácvik po nástupu do zaměstnání trvá půl roku až rok.“

Ale vysoká škola je vysoká škola...

„Graduovaný meteorolog má otevřené dveře hlavně ke kariéře v předpovídání počasí. Samozřejmě, třeba Česká televize dbá na vysokou úroveň svých redaktorů počasí a vyžaduje od nich meteorologickou kvalifikaci. Díky tomu se z televizní obrazovky dovídáme spolehlivé informace o tom, co nás čeká. Ostatně, redakce počasí z České televize úzce spolupracuje s meteorology v ČHMÚ.“

A co praxe?

„Když jsem byl mladý absolvent matematicko-fyzikální fakulty a nastoupil jsem do ČHMÚ jako letecký meteorolog, myslel jsem si, že jsem nejchytřejší, nejkrásnější a úplně ze všech meteorologů ten nejmeteorologovatější. S odstupem více než 20 let jsem dostatečně prozřel k tomu, že nic nebylo vzdálenější pravdě, než můj tehdejší názor. Až po mnoha letech praxe, kdy se věnujete všemu rozmanitému počasí a začnete pomalu chápat jeho vrtochy a začnete být trochu úspěšní.“

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi