Týden na přelomu února a března už by měl být jenom slabě nadprůměrný, v dalších dvou březnových týdnech by se teploty měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru. Po poklesu na počátku měsíce by se tak v týdnu od 13. března měly maximální teploty přes den vrátit k osmi stupňům nad nulou. „Přesto nelze vyloučit přechodně i výraznější ochlazení,“ uvedl ČHMÚ. Od přelomu února a března se mohou znovu objevovat noční mrazy.

Dlouhodobá průměrná teplota pro příští čtyři týdny je 1,6 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1987, kdy průměr činil minus 4,3 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr meteorologové zaznamenali 5,8 stupně nad nulou v roce 1990.

Jak bude o víkendu? Podívejte se na předpověď Dagmar Honsové:

Video
Video se připravuje ...

Víkendové počasí přinese jarní únavu. A jak spočítat pocitovou teplotu? Dagmar Honsová, David Vaníček, Jan Jedlička

„Srážkově předpokládáme první týden předpovědi nadprůměrný. Další tři týdny by měly být srážkově průměrné nebo i mírně podprůměrné,“ uvedl dnes ČHMÚ. Průměrný úhrn srážek v Česku mezi 20. únorem a 19. březnem je 38 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejméně v roce 1991, kdy meteorologové naměřili jen tři milimetry. Nejvíc napršelo a nasněžilo v roce 2000 s úhrnem 84 milimetrů.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.

Zima je podle meteorologů už na ústupu. Takhle si ji užívali Češi:

Fotogalerie
27 fotografií