V celé zemi s výjimkou Plzeňského a Karlovarského kraje trvá až do večera také varování před vysokými teplotami, přičemž na jihu Moravy se teploty vyšplhají někde i přes 34 stupňů Celsia. 

Zatímco hlavně ve východní polovině Česka bude ve čtvrtek vrcholit tropické počasí, v západních Čechách bude chladněji s maximy jen kolem 27 stupňů. Horké počasí postupně vystřídají bouřky s lijáky. Nejdříve zasáhnou české kraje a Vysočinu, postupně dorazí na Moravu a do Slezska, kde bude bouřková činnost doznívat ještě v noci na pátek.

Jak daleko je bouřka od vás? Sledujte radar ZDE

VIDEO: Takto řádila bouřka na Táborsku

„Bouřky mohou být ojediněle silné, zejména s přívalovými srážkami, v menší míře s kroupami a silnými nárazy větru. Nejmenší pravděpodobnost výskytu silných bouřek je v západních Čechách, největší v oblasti Českomoravské vrchoviny a na Moravě,“ uvedli meteorologové.

Přívalové deště můžou zatopit sklepy

Lidé by ve vedrech měli omezit tělesnou zátěž a vyhýbat se pobytu na přímém slunci hlavně v poledních a odpoledních hodinách, zvláště opatrní by měli být děti, starší a nemocní lidé.

Děti ani zvířata nemají zůstávat ve stojících automobilech. Doporučuje se také pít víc neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu a při pobytu na přímém slunci se chránit opalovacími krémy, slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy. Při použití klimatizace se má udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem pěti stupňů Celsia.

Přívalové srážky mohou místy zatopit níže položená místa či sklepy. Vývoj a postup bouřek mohou lidé sledovat na výstupech z meteorologických radarů na stránkách ČHMÚ nebo v aplikaci chytrého telefonu či tabletu.

Fotogalerie
23 fotografií