Zvláštní hygiena není nutná
V době omezení pohybu v důsledku pandemie patří venčení psů mezi povolené výjimky. Samozřejmě s co nejmenším kontaktem s jinými lidmi a zvířaty. Po návratu z vycházky stačí zvířeti důkladně omýt tlapky jako obvykle.

„Podle Státní veterinární správy se choroba Covid-19 šíří pouze z člověka na člověka a neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru. Není proto potřeba zvířatům pořizovat roušku nebo návleky na tlapky,“ zdůrazňuje veterinářka Jitka Tahadlová.

Nezapomínejte na ochranu proti parazitům
Zatímco koronavirovou nákazu si naši domácí mazlíčci z venku nepřinesou, jiného nezvaného hosta možná ano. Klíšťata se už po zimě probudila, a proto po každé procházce musíme prohlédnout zvířatům srst. „Ne všichni majitelé psů a koček myslí na fakt, že klíšťata jsou přenášeči závažných onemocnění, kterými se mohou nakazit i lidé. Majitelé by neměli podceňovat včasnou aplikaci antiparazitik. Chrání tak sebe i své zvíře,“ doporučuje veterinářka, podle které ochranu proti klíšťatům zanedbává asi třetina majitelů.

Výběr prostředků proti klíšťatům je poměrně pestrý. Existují antiparazitní obojky, které zvíře chrání až třičtvrtě roku, nebo přípravky ve spreji či pipetě, které jim naneseme přímo na kůži. K dostání jsou i antiparazitika v tabletách a kapslích, které dáme psovi či kočce spolknout.

Jak přežít línání?
Příchod jara se v domácnosti se psy a kočkami bezpečně poznají podle zvýšeného množství chuchvalců chlupů v rozích místností a na sedačkách. Výměna zimní srsti za letní je sice nevyhnutelná, ale existují tipy, jak průběh línání zmírnit. „Zdravá a vyvážená strava je nejlepší cesta, jak línání omezit. Chovatelé by měli podávat krmivo bohaté na zinek a vitamíny skupiny B, díky kterým mají zvířata lesklou a hustou srst a také se jim méně vysušuje pokožka,“ doporučuje Petr Wagner z internetového obchodu Astoreo, který doplňky stravy pro zdravou srst prodává.

V období línání bychom měli psí nebo kočičí srst pročesávat každý den, zatímco běžně to stačí jednou týdně. Pročesávání zachytí odpadávající chlupy a také pomáhá roztírat maz po pokožce, která se tak brání vysušování. Hrubosrstí psi se upravují vytrháním, kdy se stará srst odstraňuje nejčastěji trimovacím nožem. Na hladkosrsté psy stačí kartáč nebo pročesávací rukavice. Přebytečná srst se dá odstranit i při koupání, ale musíme dát pozor, aby chuchvalce chlupů neucpaly odtok.

Pokud bude mít zvíře suchou kůži, jarní línání se ještě zhorší. Měli bychom proto dbát na to, aby psi a kočky vypili dostatek tekutin. Pokud zvíře nemá na obyčejnou vodu chuť, můžeme ji zkusit nahrazovat masovým vývarem bez soli a koření, který zvláště psům hodně chutná.