Slavkovský les – smaragdové srdce kraje 

Vydejte se na dobrodružnou cestu, která vás zavede do tichých lesních zákoutí i odpočinkových zón lesních pramenů nebo zurčících potůčků. CHKO Slavkovský les, oblast rozsáhlých lesů, rašelinišť a mokřadů, najdete v trojúhelníku mezi nejznámějšími západočeskými lázněmi.

Slavkovský les
Autor: Ladislav Renner, fotobanka CzechTourism

Jednou z nejoblíbenějších tras je ta vedoucí ke Kladským rašeliništím, Lázním Kynžvart a zase zpět. Z Mariánských Lázní ale dojdete i k přírodní rezervaci, kde doslova na vlastní nos oceníte vyvěrající sírouhličité plyny. Název rezervace „Smraďoch“ je pak více než příznačný… 

TIP!  

Rozhledna Krásno uprostřed Slavkovského lesa, připomínající babylonskou věž, patří k nejkrásnějším u nás. Nabízí úžasný výhled na Krušné a Doupovské hory a nejbližší vrcholy Slavkovského lesa. 

rozhledna Krásno
Autor: foto poskytnuto Karlovarským krajem

Naučná stezka Mnichovské hadce

Na stezce narazíte na oblíbenou fotogenickou památku přírodní rezervace Křížky nebo Dominovo skalku. Provede vás rezervacemi Pluhův bor a Upolínová louka, kde můžete z povalových chodníčků brzy na jaře obdivovat vzácné květy upolínu.

Baroko – slušivý náhrdelník Karlovarského kraje

Napříč regionem najdete 129 barokních památek od menších kapliček a kostelů po velké klášterní areály a krásné zámecké objekty. Mezi nejznámější patří hrad a zámek Bečov nad Teplou, jež ukrývá druhou nejvzácnější zlatnickou památku naší republiky relikviář svatého Maura, anebo zámek Chyše, který proslavil spisovatel Karel Čapek, kolonádu v Mariánských Lázních či areál probošství Chlum Svaté Maří. 

Za návštěvu rozhodně stojí barokní zámek Valeč, jež je umístěn v krásné barokní zahradě s historickým skleníkem a teatronem.

Valeč
Autor: foto poskytnuto Karlovarským krajem

V objektu kovárny si můžete prohlédnout sochy od Matyáše Brauna, znázorňující lidské vlastnosti a postavy řecké mytologie, které doplňují netradiční světelné a zvukové efekty. 

Mezi méně známé památky patří třeba zámek Libá na Chebsku z poloviny 13. století, který větší část 20. století jen chátral a rekonstrukce na něm započaly až v 90. letech. Celou jeho pohnutou historii vám přiblíží expozice Běh času, mapující minulost, současnost i budoucnost hradu. Přístupné je i hradní sklepení nebo věž s kruhovým půdorysem.

Víte, se kterým místem se pojí rčení „Panenko skákavá“? Jedná se o kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Skokách.

kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Skokách
Autor: foto poskytnuto Karlovarským krajem

Kaple ukrývala obraz Panny Marie Skokovské, který měl, podle místních, zázračnou moc. Dokázal uzdravovat nemocné a o Skocích se začalo brzy mluvit jako o českých Lurdech. Kaple byla rozšířena o kostel a na místo se začali sjíždět poutníci z celé Evropy. 

Dalšími tipy na objevování barokních památek jsou kostel Dobrého pastýře v Podhradí u Aše z 15. století, kostel sv. Anny v Paliči se zajímavým příběhem znovuzrození, Sloup Nejsvětější Trojice v Horním Slavkově nebo Kaple sv. Anny v Lokti.

Více zajímavých tipů na výlety najdete na zivykraj.cz, na blog.zivykraj.cz, ale také v 45dílném online seriálu Toulky Karlovarským krajem na stream.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.  Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou. Turistické tipy hledejte na kudyznudy.cz nebo se rovnou přihlaste k odběru Newsletteru redakce kudyznudy a dostávejte výběr toho nejlepšího každý týden do e-mailu! Využijte stávající situaci i pro objevování míst, která se pyšní značkou kvality Q udělovanou Českým systémem kvality služeb.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism