Podle vaší knížky by si člověk myslel, že u vás v rodině musí být veselo i na pohřbu…

„To také je! Když má někdo důležitý z rodiny pohřeb, všichni to většinou vezmou jako signál: Tam bych se měl ukázat, už jsme se dlouho neviděli. Sejdeme se a vyprávíme si historky, co se komu přihodilo. Díky tomu jsou pak ty pohřby neuvěřitelně veselý, celá rodina jsme velcí smíšci.“

Odchod blízkého pro vás není důvod ke smutku?

„Já to beru tak, že jsme tady na návštěvě a smrt je jen přechod někam jinam. A dokonce je to už vědecky potvrzené, takže pokud si někdo myslí, že jsme tady jen jednou, doporučuji si o tom něco načíst. Je známo, že v Německu operovali mozek ženě, byla u té operace úplně vypnutá, a když ji probudili, tak jim přesně vyprávěla, kde jaký doktor stál a co říkal. Což dokazuje, že ačkoliv měla odpojený mozek, vědomí dále frčelo. Takže pohřby nevnímám jako konec.“

Je pravda, že v mnoha zemích pohřby oslavují…

„Ano, my vůbec nejsme v kontaktu se smrtí. Pak se bojíme umírat, je nám tou naší hloupou civilizací vykládáno, že je to konečná. Doporučuji Viliema Poltikoviče a jeho třináctidílný dokument o smrti, který dělal pro ČT. Když se ho v rozhovoru ptali, kdo má nejhloupější přístup ke smrti, řekl: západní civilizace. Všichni víme, že smrt je, že umřeme, ale přesto děláme, že není.“