Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 23°C

Šokující zjištění respektované agentury: Putin chtěl vyjednávat o příměří, Američané to odmítli

Autor: ČTK - 
13. února 2024
19:35

Spojené státy odmítly návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na příměří v jeho válce na Ukrajině, řekly tři nejmenované ruské zdroje agentuře Reuters. Stalo se tak podle nich po kontaktech mezi zprostředkovateli. Americký zdroj agentury popřel jakýkoliv oficiální kontakt na toto téma a uvedl, že se USA nezapojí do jednání, ve kterých nebude figurovat také Ukrajina, která se už bezmála dva roky brání ruské invazi. Oficiálně se Moskva i Washington odmítly vyjádřit.

Šéf Kremlu vyslal v roce 2023 do Washingtonu signály skrze prostředníky, mimo jiné arabské partnery Moskvy na Blízkém východě, že je připraven zvážit příměří na Ukrajině, tvrdí ruské zdroje. Putin podle nich navrhoval zmrazit konflikt na současných liniích a nebyl ochoten vzdát se žádného ukrajinského území okupovaného Ruskem. Někteří činitelé v Kremlu prý považovali „signály“ za nejlepší cestu k určitému míru, píše Reuters.

„Kontakty s Američany vyšly naprázdno,“ řekl agentuře pod podmínkou anonymity vysoce postavený ruský zdroj obeznámený s jednáními, která se prý konala loni i letos. Druhý ruský zdroj řekl, že Američané skrze prostředníky Moskvě sdělili, že nebudou jednat o možném příměří bez účasti Ukrajiny, a kontakty skončily neúspěchem. Třetí zdroj tvrdil, že Američané nechtěli na Kyjev vyvíjet nátlak.

12:14
Dnes

Komunikační platforma Telegram na čas zablokovala chatboty ukrajinské vojenské rozvědky HUR, tajné služby SBU a ministerstva pro digitální transformaci. Podle serveru The Kyiv Independent zmínění chatovací roboti slouží mimo jiné ke komunikaci s lidmi na Ruskem okupovaných ukrajinských územích či ke shromažďování informací o okupační armádě. Mluvčí Telegramu podle agentury Reuters uvedl, že chatboti byli dočasně deaktivováni kvůli tomu, co nazval „falešně pozitivní“ nález, podrobnosti ale neposkytl.

Telegram je nejoblíbenější aplikací pro zasílání zpráv na Ukrajině a hraje klíčovou roli při udržování komunikačních kanálů s lidmi žijícími na územích okupovaných Ruskem, napsal The Kyiv Independent. Podle Reuters platformu využívají hojně na Ukrajině i v Rusku jako zdroj informací a objevují se na ní nefiltrované informace o ruské válce proti Ukrajině.

Chatbot Telegramu je automatizovaná funkce, která umožňuje uživatelům aplikace odesílat nebo žádat o informace. Chatbot ukrajinské vojenské rozvědky HUR podle The Kyiv Independent mimo jiné umožňuje lidem sdílet informace o ruských vojenských pozicích, vybavení, protivzdušné obraně nebo pohybu vojsk. Chatboti SBU a ministerstva pro digitální transformaci slouží k podobným účelům, dodal web.

12:12
Dnes
!

„Výsledek vyšetřování není překvapivý, ale jasně potvrzuje to, co jsme všichni tušili. Za útoky ve Vrběticích stála ruská rozvědka, a Rusko tedy provedlo teroristický útok na našem území,“ uvedl premiér Petr Fiala. „Putinův režim dlouhodobě vede proti České republice hybridní válku a ti, kteří se s ním snaží přátelit nebo chtějí, abychom mu začali ustupovat, ohrožují bezpečnost naší země. Výsledky vyšetřování zároveň ukazují, že naše zahraniční politika je správná a hájí zájmy českých občanů.“

11:15
Dnes
!

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložili případ výbuchů skladů v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, při kterém v roce 2014 zemřeli dva lidé. Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Chtěli zabránit dodání munice do oblastí, kde provádělo Rusko vojenské operace. Protože se podezřelí pohybují v Rusku, které odmítlo s českou policií spolupracovat, nemohli kriminalisté zahájit jejich trestní stíhání. Na webu policie to uvedl ředitel NCOZ Jiří Mazánek.

Policie v souvislosti s výbuchem pátrala po mužích, kteří jsou podezřelí také z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Údajně se objednali na prohlídku muničního areálu. V té době se ve skladu patrně nacházely zbraně obchodníka, který dodával munici na Ukrajinu. Kromě smrti dvou lidí způsobily výbuchy podle policie škodu přesahující miliardu korun.

Video Exploze muničního skladu ve Vrběticích. Jak do toho bylo zapojené Rusko? - Videohub
Video se připravuje ...
Video Kdo jsou agenti Čepiga a Miškin, kteří spáchali teroristický útok ve Vrběticích? - Czech News Center
Video se připravuje ...
Zobrazit celý online

Nejmenovaný americký představitel agentuře řekl, že USA nevedly s Ruskem žádné zákulisní rozhovory a Washington nejednal za zády Ukrajiny. Tvrdil, že si není vědom ani neoficiálních kontaktů skrze prostředníky. Doplnil, že se zřejmě odehrávaly neoficiální rozhovory mezi Rusy, kteří nejsou ve vládě, přičemž použil termín označující neformální diplomacii zahrnující takzvané nestátní aktéry.

Podle tří ruských zdrojů byl Putinův signál předán do Washingtonu, kde o věci diskutovali američtí představitelé včetně poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) Billa Burnse a ministra zahraničí Antonyho Blinkena. Šlo o to, aby Sullivan promluvil s Putinovým poradcem Jurijem Ušakovem a stanovily se další kroky, tvrdí jeden z ruských zdrojů. Když si však činitelé v lednu telefonovali, Sullivan Ušakovovi sdělil, že Washington je ochoten hovořit o dalších aspektech vztahů, ale nebude mluvit o příměří bez Ukrajiny, dodal ruský zdroj.

Americký činitel se odmítl vyjádřit k jakýmkoli podrobnostem Sullivanových údajných telefonátů nebo k tomu, zda k takovému rozhovoru s Ušakovem vůbec došlo.

Jeden z ruských zdrojů agentuře řekl, že USA podle něj zřejmě nevěřily, že byl Putin ohledně příměří upřímný. „Ale on byl a je - je připraven jednat o příměří. Ale stejně tak je připraven bojovat tak dlouho, jak bude třeba,“ sdělil jeden z ruských zdrojů, které zároveň podle Reuters tvrdily, že Kreml nevidí smysl v dalších kontaktech s USA v této otázce.

Putin hovořil o připravenosti vést „dialog“ v nedávném rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem, kde zároveň tvrdil, že je podle něj nemožné, aby bylo Rusko na Ukrajině strategicky poraženo.

Ruský prezident vyslal invazní vojska na Ukrajinu 24. února 2022, čímž po osmi letech bojů na východě této země mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci podporovanými Moskvou, rozpoutal konflikt označovaný za největší v Evropě od druhé světové války. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se už dříve odmítl vzdát ukrajinského území, které Rusko okupuje.

Video  Ukrajinci ukázali, jak potopili ruský raketový člun na Krymu.  - Ukrajinská vojenská rozvědka
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa