Velikonoční wellness: Kousek za hranice do slovenských termálů

1. dubna 2025 | 07:02

Kam jet na velikonoční prodloužený víkend? Dopřejte si na jaře relax v termálních lázních. Máme pro vás dva tipy na lázeňská městečka na Slovensku, která najdete jen kousek za hranicemi: Trenčianské Teplice a Piešťany.

Trenčianské Teplice a Piešťany: 30 minut od hranic

V obou těchto lázních se můžete naložit do teplé termální vody, která pomáhá hlavně s léčbou a prevencí bolestí pohybového aparátu. Jestli jste tedy po zimě celí polámaní, tady se zregenerujete.  A nejlepší je, že to není daleko. Z hraničního přechodu Starý Hrozenkov to máte  do Trenčianských Teplic stejně jako do Piešťan už jen půl hodinky a například z Brna jsou tyto dvě lázeňská města vzdálená zhruba 150 km.

Trenčianské Teplice: Sirná voda na tlumení bolesti

V Trenčianských Teplicích vyvěrají ze země léčivé sirné prameny a zajímavé je, že voda s obsahem sirovodíku, která proudí do bazénů, má teplotu ideální pro koupele. Nemusí se tedy ohřívat ani ochlazovat, což jsou všechno úpravy, při nichž by sirovodík, což je ve vodě rozpuštění plyn, unikal do vzduchu. Díky tomu získáte z přírody maximum. Nejen, že voda působí na uvolnění svalového napětí a prokrvení tkání, ale podle výzkumu i analgeticky. Bolest se snižuje jak během procedury, tak i po ní. Takže když v Trenčianských Teplicích vylezete z koupele, nesprchujte se.

Top procedura: Chcete mít v lázních i úžasný vizuální zážitek? Pak si dopřejte koupel ve výše zmíněné sirné termální vodě, která probíhá v budově postavené v 19. století v orientálním maurském stylu po vzoru koupelí hammam. Nejdříve se naložíte do termálního bazénku a pak se přemístíte do historické odpočívárny, kde si budete připadat jako princezna z Pohádek tisíce a jedné noci. Lehnete si, dostanete ještě zábal, případně si po horké koupeli můžete dopřát masáž, a necháte kožní póry, aby se do nich blahodárné látky ještě pěkně vstřebaly.

Historická odpočívárna v Trenčianských Teplicích byla navržená po vzoru tureckých koupelí hammam.
Autor: archiv lázní

Náš tip: Trenčianské Teplice mají plovárnu přímo na hlavním náměstí T. G. Masaryka. V celoročním venkovním vyhřívaném bazénu Grand, jehož délka je 25 metrů, si zaplavete za každého počasí.

Kam na výlet: Trenčianské Teplice leží v údolí říčky Tepličky na úpatí Strážovských vrchů a v okolí je spousta značených cest. Milovníci historie pak určitě zavítají do nedalekého Trenčína na hrad. Velkolepý hradní komplex je postavený na strmé skále a je jedním z nejrozsáhlejších v Evropě. Určitě vystoupejte na hradní věž, odkud je nádherný výhled na celé město.

Rozsáhlý hradní komplex v Trenčíně.
Autor: iStock

Servis: Praktické informace najdete na www.kupele-teplice.sk, ubytovat se můžete v hotelu Krym nebo Slovakia, ve kterém je bazénový a saunový svět, takže můžete na wellness vyrazit z pokoje jen v županu. Do sauniček se vnitřní propojovací chodbou dostanete i z Krymu.

Piešťany: Unikátní bahno a kafe pod Muchovým originálem

Piešťanské lázně jsou umístěné na rozsáhlém ostrově, který obtéká řeka Váh a její slepé rameno, a právě z něj se těží léčivé sirné bahno. Do Piešťan se ale jezdí nejen kvůli léčivým zdrojům - kromě bahna tu mají i minerální prameny s vysokým obsahem síry a hořčíku - ale také kvůli architektuře. Spatříte tu secesní lázeňské domy a projdete se po funkcionalistickém krytém mostě, který lázně spojuje se zbytkem města.

Zastřešený Kolonádový most v Piešťanech byl postaven ve funkcionalistickém stylu.
Autor: iStock

Top procedura: Vysloveně povinností je naložit se to termálního bazénu, tzv. bahniska. Ten je unikátní tím, že nemá betonové nebo jiné pevné dno, ale dno přírodní. Tvoří ho silná vrstva sirného bahna, do které se při pohybu v bazénku lehce boříte. Bazén je napouštěný minerálními prameny, které vyvěrají hluboko pod ním. Tím, jak voda musí protéct vrstvou bahna, dostanou se do ní další cenné látky a procedura je opravdu intenzivní. Po koupeli ještě následuje zábal, při kterém se potíte a necháte tělo, aby vše dovstřebalo. A co dělat dál? Zamiřte hned vedle do secesní restaurace Grand. Tady si ke kávě dejte výborný čokoládový zákusek pojmenovaný stylově „bahno“. Jíst ho můžete s pohledem na originál od Alfonsa Muchy, který tu mají na stěně. Lázně jej získaly přímo od malíře, jehož dcera se sem jezdila léčit.

Náš tip: V Piešťanech zažijete prohlídku města, která vás úplně pohltí. Při tour nazvané Piešťany podľa Wintera procházíte městem, do sluchátek vám běží vyprávění o pohnutém osudu piešťanského podnikatele Ľudovíta Wintera a do toho se před vámi objevují herci v historických kostýmech, kteří vám některé epizody z jeho života zahrají. Ľudovít Winter se zasloužil o vznik lázní, za totality ale dožil v chudobě a dokonce se zákazem vstupu na lázeňský ostrov. Zemřel v roce 1968 ve svých 98 letech.

Prohlídka Piešťan s herci historických kostýmech je hodně poutavá.
Autor: taj

Kam na výlet: Hlavním dopravním prostředkem ve městě je kolo, skvělé podmínky jsou i pro větší cyklovýlety. Půjčte si v Piešťanech bicykl a vypravte se na cyklostezku vedoucí podél řeky až do Trenčína a dál do Povážské Bystrice. Souběžně se stezkou vede i vlaková trať, takže výlety se dají různě nakombinovat.

Servis: Praktické informace najdete ZDE.  Velmi populární je tříhvězdičkový hotel Splendid a jeho pobyty s All Inclusive. Ubytování pro náročnější nabízí např. 4* hotel Esplanade (obě zařízení jsou chodbou propojená s Balneo Spa centrem) nebo 5* Thermia Palace.

Autor: Eva Tajanovská
Video se připravuje ...