Hádky o Trumpa a dopad na Česko: Bomba i bláboly! Zástupci koalice se střetli s Havlíčkem a Okamurou

Autor: simao - 
13. dubna 2025
13:01

Cla vyhlášená Donaldem Trumpem budí v Evropě pořádný rozruch. V nedělní Partii na CNN Prima News se o jejich dopady i reakce na ně střetli Jan Skopeček (ODS) a Marek Ženíšek (TOP 09) v barvách vládní koalice a Karel Havlíček (ANO) s Tomiem Okamurou (SPD) coby zástupci opozice. A ve studiu létala slova o Trumpově bombě na spojence či vládních „blábolech“. 

„Je to typický obchodník, cla jsou samozřejmě pro nás, pro EU a pro Českou republiku špatně,“ uvedl v Partii na CNN Prima News Tomio Okamura (SPD). „Teď se to ukazuje v plné nahotě, že EU ztratila konkurenceschopnost,“ říkal Okamura a mluvil zoufalství EU.

Evropská unie podle něj zaspala a premiér Petr Fiala (ODS) nejednal, tvrdí šéf SPD. „Teď se snaží ti globalističtí politici, vedení EU a Fialova vláda svést ty ekonomické problémy na Trumpa,“ tvrdí. 

Podle Okamury jsou plány Trumpa se cly zřejmé. „Ty plány jsou zcela zřejmé z pohledu Donalda Trumpa jako obchodníka, protože já se pohybuju v mezinárodním byznysu celý život, taky jsem si na tom vydělal peníze na tom dovozu těch asijských turistů do Evropy, přivezl jsem jich už přes miliony, mezinárodních jednání jsem absolvoval nekonečně. Dáte prostě výkop, maximální podmínky, potom počkáte na reakce partnerů a pak hledáte cestu mezi.  A to je přesně přístup Donalda Trumpa (...) Amerika bude chtít, aby Evropa u ní nakupovala, v podstatě je jedno, za kolik a co, ale aby utrácela peníze,“ dodal Okamura.

„Je potřeba si přiznat, že za celní politiku dneska nese zodpovědnost EU, tam je prostě míč na straně EU. Česká republika, kdyby jakkoliv aktivní, tak si nemůže jednat nic navíc, nebo něco jiného, než celá EU,“ připustil ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Upozornil však, že i když i on kritizuje poměry v EU, díky Unii máme mj. přístup na celou řadu trhů.

Ženíšek: Trumpova bomba

Okamurova slova vzbudila i další reakce. „Donald Trump nedal žádný výkop, Donald Trump svým spojencům, což Evropa je, hodil bombu do toho celého systému, to není žádný výkop, žádný začátek jednání, ta plošná cla jsou něco šíleného a shodují se na tom všichni soudní lidé shodou okolností i předseda hnutí ANO,“ upozornil ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09). 

„Představa, že by si Česká republika vyjednala lepší podmínky, než celá Evropa, tak je šílená, pane předsedo,“ reagoval Ženíšek na Okamuru. Upozorňoval, že Evropská komise jedná od samého začátku. A stejně tak premiér Fiala. 

„Pan premiér jako jeden z prvních upozorňoval na evropských jednáních, že musí Evropa zareagovat i směrem k Číně, protože nesmíme dopustit, abychom byli zapleveleni levným čínským zbožím, které bude hledat nějaké nové odbytiště, když nebude moct do USA,“ varoval Ženíšek.

Havlíček: Nebuďte nervózní...

První místopředseda Karel Havlíček (ANO) si do vlády rýpl také. „Ano, já jsem kritizoval vládu, protože to se nedalo fakt poslouchat, při vším respektu, ta tisková konference, že se vytvoří pracovní skupina  a že se musí jednat, že pomůže CzechTrad a CzechInvest,. Ten pomáhá tak jako tak,“ říkal Havlíček. A vyčítal „naprosté bláboly“ ministrovi financí Zbyňkovi Stanjurovi (ODS).

Ženíšek mu odvětil slovy o tom: „Vy sám jste ještě před dvěma dny říkal, že Donald Trump není hrozba pro evropský průmyslu.“ Havlíček kontroval: „Prosím vás v klidu, nebuďte nervózní. Oni musí rozlišit, ta vláda, co je tím hlavním problémem. Tím hlavním problémem dnes není Donald Trump.“

Podle Havlíčka je dnes problémem tuzemských exportérů především extrémně vysoká cena energií a extrémní míra regulací v EU – Havlíček míní, že je zapotřebí především změnit podmínky pro český byznys obecně.

Spory o dopady na Česko

Havlíček a Skopeček se neshodli ohledně dopadů Trumpových cel na Česko. „Nepodceňujme toho Trumpa. Jedna věc je, že my nesouhlasíme, s těmi vysokými cly, ale on cosi podobného skutečně ohlašoval dlouho dopředu. Asi nikdo nečekal, že to bude v takovéhle výši, ale chceme-li reagovat, musíme pochopit, jak on smýšlí,“ apeloval Havlíček. Trump řeší velký deficit i zadluženost a chce oslabovat dolar, podotkl. „To není ekonomický nonsens (...) On jednoznačně těmi tarify útočí na Čínu, chce ji oslabit,“ říkal Havlíček.  

„V tomto roce žádný zásadní dopad na ČR nemůže být už jenom proto, že ty vztahy jsou na základě dlouhodobých kontraktů,“ tvrdil Havlíček.

Skopeček však upozorňoval na něco jiného. „Pokud by platila cla, která Donald Trump uvalil na Evropu, na svět, tak nás to velmi poškozuje,“ varoval. „Pokud by pokračovalo to nesystematické, chaotické šermování s těmi cly, tak to zasáhne celou světovou ekonomiku včetně České republiky,“ říkal na CNN Prima News.

„Vidím spíš nějaký řízený chaos, který samozřejmě není ku prospěchu vztahů mezi partnery, ale i světových trhů jako takových,“ upozorňoval ministr Ženíšek. „Rozhodně to není dobré pro Evropu, rozhodně to není dobré pro Českou republiku,“ podotkl.

Boj s Čínou

Skopeček souhlasil s Havlíčkem, že USA bojují s deficitem obchodní bilance, který neustále narůstá a s deficitem veřejných financí. „Spojené státy stále více spotřebovávají, ale stále víc na dluh a stále více na dovoz (...) To, co vidíme, je zejména boj s Čínou, kterou vidí Spojené státy jako svého největšího nepřítele nejenom v tom smyslu, že jedná neférově,“ uvedl Skopeček.

„Není to chaotismus ve smyslu, že by (Trump) nevěděl, proč to dělá, ale ten způsob a ta forma, jakou to dělá, je určitě z naší strany hodná kritiky, není to správně. Ale není to tak, že by USA nevěděly, co dělají, Spojené státy prostě řeší hluboké strukturální nerovnováhy, které jim zahraniční obchod v posledních letech přinesl,“ pokračoval Skopeček.

„Vnímám to jako něco, co je zkrátka špatně. Protože plošná cla, pokud je to plošné, tak to nikdy nemůže dopadnout dobře a ten, kdo říká opak, tak nehájí zájmy Evropy nebo českých občanů (…) Plošná cla jsou zkrátka něco, z čeho nemůže mít ve finále prospěch nikdo, vždycky budou jenom poražení,“ varoval Ženíšek.

Apeloval na to, aby Evropa využila příležitosti a hledala nové trhy, zároveň však odstraňovala i bariéry v rámci vnitřního trhu v EU. A nenechala se zaplevelit čínským zboží...

Okamura: Zničili jste obchodní vztahy s Čínou 

Nejen o Trumpova cla byly v Partii ostré pře a neshody. „Vaše vláda zničila obchodní vztahy s Čínou, já jsem profesionál v cestovním ruchu, to je to, co mě celou dobu živilo, už jsem dovezl přes milion japonských turistů a čínských taky spoustu. Čínští turisté jezdí ve velkém do Maďarska, do Švýcarska, do dalších zemí. Utráceli tady obrovské peníze, obrovské peníze, byli na prvním místě útrat na osobu a na den v ČR, žilo z toho tisíce Čechů, možná i deseti tisíce výrobců suvenýrů, pracovníků v hotelech, restaurací, dopravců. Vy jste to úplně zničili. Vy jste jezdili na Tchaj-wan, místo abyste jednali s Čínou o normálních vztazích,“ kritizoval vládní koalici Okamura.

Stěžoval si, že Fialova vláda vytvořila nepřátelskou atmosféru vůči Číně nesmyslnými cestami na Tchaj-wan. „Je potřeba mít realistický pohled, nikoli ideologický, aktivistický, jako má vaše vláda. Čína samozřejmě v podstatě udělala z ČR zemi, která se k ní nechová přátelsky a ti turisté jezdí do jiných zemí EU,“ pokračoval Okamura.

Ženíšek upozorňoval na nerovnováhu v obchodu s Čínou a nesplněné čínské sliby. „Představa, že někdo stojí před Vekou zdí Číny a klepe na dveře, tak to přece není, pokud ta dohoda bude přínosná a pro Evropu dobrá, tak se tomu nikdo nebrání,“ říkal s tím, že z „velkolepých myšlenek a nápadů bývalého prezidenta Zemana nebylo vůbec nic“ .

„Pan Okamura je fascinovanej Čínou, já souhlasím s tím, že je potřeba k ní mít racionální pozici,“ navázal Skopeček s tím, že i v nové mezinárodní situaci bude třeba jednat i ze zeměmi, které jsou nám politickým systémem dál. U Číny je však jistá potíž. 

„Čína není přece pro nás vysvobozením v tom stávajícím konfliktu obchodním mezi Evropou a Spojenými státy, Čína bezesporu nebude tou zemí, kam by směřoval náš export (...) Čína chce vyvážet na naše trhy, Čína nechce dovážet české zboží do Číny,“ upozorňoval Skopeček.

Havlíček: Proč jste nebyli v Číně?

„Musíme respektovat to, že Čína dneska začíná být hegemonem,“ podotkl Havlíček. „Začínáme se stávat, někdy mám pocit, čínskou rohožkou z toho ekonomického úhlu pohledu,“ připustil.

Souhlasil však rovněž i s Okamurou. „Tato vláda svým aktivistickým postojem přibrzdila další export,“ tvrdil Havlíček a upozorňoval, že do Číny jezdí třeba i francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř.

Havlíček se proto dožadoval odpvědi, proč v Číně nebyl za poslední roky český vrcholný vládní představitel. „Myslíte si že je správné, že tam za čtyři roky nebyl jediný ministr české vlády? Zdá se vám to normální?“ tázal se Havlíček.

„Myslím, že to správné bylo. Já myslím, že to chyba nebyla,“ kontroval Ženíšek. „Myslím si, že jde zahraniční politiku dělat tak, že nesouhlasíme s podobou toho, jaká jsou lidská práva v Číně, s podobou toho, jaký tam je politický režim, ale zároveň že je možné s tou zemí, pokud to je pro naši zemi výhodné, jednat racionálně o obchodních podmínkách,“ dodal Skopeček.

Video  Fiala o Trumpových clech: Nechceme celní válku! Na vládě řešili dopady na Česko  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

 

 

Petr Hoflinger ( 14. dubna 2025 15:40 )

Ředitel zeměkoule Havlíček, ministr všeho, to tady spasí. Nebo sprasí? 😁

Jirik-ta ( 13. dubna 2025 21:08 )

👍 👍 👍

Jirik-ta ( 13. dubna 2025 21:07 )

😁 žiju to naplno chlapi, jen tak dál ať žije KSČ

Marie Brethová ( 13. dubna 2025 16:42 )

👍 👍 👍

Uživatel_5313099 ( 13. dubna 2025 16:07 )

At si píši co chtějí, Nutella vše zdraží aby měl víc z DPH a svede to na Trumpa, už ne Babiš a Putin.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa