Rakušan: „Nervy jsem udržel na uzdě.“ Promluvil o hádce Válka a Černochové přímo na vládě
Nebývale dusno bylo na jednání vlády poté, co Jana Černochová (ODS) překvapila s návrhem na přidání vojákům minimálně o 8300 Kč hrubého. Vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) po střetu vládu opustil. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) o střetu promluvil v neděli v Otázkách Václava Moravce. Ujišťoval, že on nervy udržel na uzdě do posledních vteřin vlády. Zatímco Černochová přišla s částkou 8300 Kč, Rakušan chce pro policisty a hasiče 4000 Kč. Chybu udělal však i on, rýpla si do něj v ČT Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která se s Rakušanem neshodla ani v případě migračního paktu.
Byla hádka na vládě hodně bouřlivá? „Vím, nač narážíte. Tak ta debata byla velmi otevřená, byla jasná a je dobře, že je. My jsme vládou, která debatuje, která se těch debat nebojí a nebojí se ani ostřejších výměn názorů,“ připustil v ČT vicepremiér a šéf STAN Vít Rakušan.
„Která se i pohádá,“ podotkl moderátor Václav Moravec poté, co upozornil, že „ve stínu celní války a snížení růstu tuzemské ekonomiky došlo k bouřlivé slovní výměně u vás na středeční vládě“. A to kvůli odměňování vojáků či policistů.
Rakušan: Nebyla to nejhorší hádka...
V průběhu hádky s Janou Černochovou (ODS) opustil přitom podle serveru Novinky.cz předčasně jednání vlády naštvaně ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
„Já si nemyslím, že to bylo nejhorší, my jsme velmi otevřeně diskutovali,“ podotkl Rakušan s tím, že si připadá jako ten, kdo debatu na vládě zahájil. „Já jsem se opravdu nehádal a vydržel jsem, myslím, celkem v klidu a nervy jsem udržel na uzdě do poslední sekundy vlády,“ tvrdí šéf STAN.
Problém se vyskytl poté, co Černochová před jednáním vlády uspořádala vlastní tiskovku, na které informovala o návrhu na zvýšení odměn vojáků minimálně o 8300 korun měsíčně. Takové zvýšení by bylo dvojnásobné oproti tomu, které plánuje ministerstvo vnitra pro policisty, hasiče, celníky a další příslušníky bezpečnostní sborů.
4000 Kč pro policisty a hasiče?
„Ta se opravdu ve středu objevila nově v tom éteru,“ říkal Rakušan v ČT o částce, se kterou přišla Černochová. Rakušan přitom žádá navýšení u policistů nižší - jde o 4000 Kč.
„Paní ministryně Černochová má nějaký rozpočtový balík, se kterým pracuje, ten je jiný, než na těch ostatních resortech, ale je také potřeba si říci, že právě takové navýšení, které by šlo i do tarifů, samozřejmě vyžaduje ještě schválení vládou,“ poznamenal v OVM Rakušan.
Ministr vnitra by byl rád, kdyby k navýšení platů policistů a hasičů došlo k 1. červenci. „Já teď žádné datum schválně dávat nebudu, protože budu akceptovat to, jak vláda jednat má. Vláda má vyjít ven s tím, že má jasné řešení po celý ten segment,“ míní Rakušan.
Rakušan se sejde s odbory
Rakušan přitom svolal na čtvrtek jednání s odbory bezpečnostních sborů právě o navyšování platů policistům a hasičům. Ministr zopakoval, že je neakceptovatelné, aby se nůžky mezi platy vojáků a policistů rozevřely tak daleko od sebe.
„Prosadil jsem to, co jsem chtěl,“ říkal o napjatém jednání na vládě Rakušan. „O odměňování policistů, hasičů a vojáků se bude jednat společně,“ pokračoval. Podle Rakušana je nutné zajistit, aby se policistům a hasičům navýšily odměny do konce roku. O tom chce ve čtvrtek jednat se všemi odborovými organizacemi, které spadají do jeho resortu, řekl dnes v ČT.
Bartoš: Stát utrácí za kraviny
Jednání o navýšení platů vojáků, ale i policistů a hasičů naráz přitom podpořil i bývalý člen vlády, dnes opoziční poslanec Ivan Bartoš (Piráti). „Stát utrácí za kraviny a zrovna bezpečnost je přitom zásadní,“ uvedl.
Upozornil, že měl možnost sedět mnohokrát na vládě, kdy se tyto věci řešily. Vysvětlovat by podle něj měl však rovněž ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „ODS si představuje, že stát nedělají lidi, že státní úředník a policista a učitel a voják, že je to něco, co je nějakým způsobem automatické,“ kritizoval Bartoš.
„Přetahování, kdy paní Černochová ještě vypálí - a ona je z ODS, té se to říká, když mají ministra financí - vypálí osm tisíc do éteru, je podle mně dost neuctivé vůči těm lidem. Já jsem se včera potkal s vojáky, čirou náhodou a oni říkali: Dokavaď nám to necinkne, Ivane, na účtě, tak tomu nevěříme,“ dodal Bartoš.
Vildumetzová: Chybu udělal Rakušan
Jana Mračková Vildumetzová (ANO), stínová ministryně vnitra, si rýpla v Otázkách Václava Moravce přímo do Rakušana. Podle ní jde o slabého ministra, který udělal chybu. Přidávání vojákům na straně jedné a policistům a hasičům na straně druhé má být dle ní v souladu.
„Tyto věci musí koordinovta společně tyto dva resorty (vnitro a obrana - pozn. red.). Pan ministr vnitra i za tu dobu, co byl na ministerstvu, neřešil bezpečnostní sbory žádným systémovým řešením,“ uvedla Mračková VIldumetzová, podle které se musí udělat více pro to, aby bylo více policistů - především na obvodních odděleních. „Ta situace je opravdu kritická,“ míní.
„Musí to být v souladu a z mého pohledu tu velkou chybu udělal pan ministr vnitra. Já ho kritizuji dlouhodobě, že je to slabý ministr vnitra,“ míní Mračková Vildumetzová. Nůžky se dle ní rozevírají i kvůli tomu, že Rakušanovo ministerstvo vnitra nedalo v připomínkovém řízení najevo, že by mu vadilo, že vojáci mají mít vyšší i náborový příspěvek až 1 milion Kč.
„Pan ministr na to měl už v tom meziresortním připomínkovém řízení reagovat, měl zavolat paní ministryni (Černochové) a říct jí, že dají ty zákony souběžně, aby opravdu nedocházelo k tomu, že někteří lidé z bezpečnostních sborů půjdou do armády,“ varovala Mračková Vildumetzová, podle které Rakušan dal policistům řadu slibů, ale nenaplnil je. „A pomalu ještě chtěl, aby mu policisté tleskali,“ rýpla si senátorka a hejtmanka Karlovarského kraje.
Hádali se i o novelu o pobytu cizinců
Dalším předmětem sporů v nedělních OVM se stala novela zákona o pobytu cizinců, která vyvolala další roztržku. Vildumetzová uvedla, že se Rakušan prosazením novely snaží jenom hasit požár, který sám způsobil.
Schůzky, kterou Rakušan avizoval na středu, se hnutí ANO již dříve omítlo zúčastnit. Piráti a SPD naopak přijít plánují. Problémy podle Mračkové Vildumetzové způsobil Rakušan zejména tím, že podepsal evropský migrační pakt. „Pan ministr jenom hasí požár, která sám způsobil,“ řekla.
Pakt podle jejího mínění zavádí povinnou solidaritu, což odporuje i předvolebnímu programu koalice Pirátů a Starostů z roku 2021. Navíc jí v návrhu prý chybí speciální soudy, které by rozhodovali výlučně o vyhošťování migrantů bez práva na azyl.
Rakušan hájil migrační pakt
Rakušan reagoval tvrzením, že migrační pakt ve skutečnosti zpřísňuje azylová pravidla a usnadňuje deportace odmítnutých žadatelů o azyl, detenci na hraničních přechodech nebo bezpečnostní screeningy.
„Migrační pakt je reálným zpřísněním migrační politiky,“ řekl. „Kdybyste chodili na tyto schůzky, rádi bychom si pohovořili o vašich návrzích,“ vmetl Vildumetzové k jejímu návrhu na zřizovaní zvláštních soudních senátů.
Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová již dříve uvedla, že se její hnutí schůzky nezúčastní, protože zákon pokládá za přímou implementaci migračního paktu, kterou považuje za ohrožení bezpečnosti státu. Vláda ji podle ní chce prosadit „opět bez mandátu většiny veřejnosti a bez reálné diskuse v parlamentu“.
„Z mé strany je to upřímně míněná snaha přizvat opozici k řešení nelegální migrace, kterou shodně považujeme za velkou hrozbu pro Česko. Nerozumím tomu, proč se ANO nechce podílet na tvorbě opatření, jako je detence nelegálních migrantů na pražském letišti, kontrola jejich totožnosti s využitím mobilu nebo odepření azylu těm, kdo porušili zákon,“ sdělil v neděli Rakušan.
Novelu azylového zákona s nastavením pravidel migrace by Sněmovna měla stihnout přijmout do konce června. „Koalice má na tom dohodu,“ potvrdil ministr vnitra.
Bartoš v ČT uvedl, že pirátský klub pravděpodobně Rakušanův návrh podpoří. Má ale výhrady k možnosti deportovat odmítnuté žadatele o azyl do azylových center mimo EU. „Unie se musí postarat aby se tam s lidmi nezacházelo, jako se zvířaty,“ řekl.
To je tak, když se něco nehodí, tak se komentáře vypnou!!! To není jenom u Blesku 😨