Od příští dekády mají čeští piloti přesedlat na americké letouny 5. generace F-35. Záloha je už zaplacena, jenže… Obavy, které vyvolávají kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, nutí spojence v NATO nákupy u Američanů přehodnotit. A na jistotě našim letcům moc nepřidává ani šéf ANO Andrej Babiš. Ten by rád dle jeho slov levnější variantu - místo F-35 pořídit Rafale. Ačkoli sám v minulosti F-35 chválil... Co na to říká expert? „Rafale je sice vynikající letadlo, ale pokud se objektivně posuzuje poměr cena/výkon, pak F-35 zůstává lepší volbou,“ míní v reakci pro Blesk Jan Ludvík. Za nákup F-35 se v minulosti postavili jak prezident Petr Pavel, tak ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která dokonce oblékla tričko s „efpětatřicítkou“ coby „nejoblíbenější holkou v alianci“.
Spor o stíhačky F-35: Fialova vláda nákup hájí, Babiš sní o Rafale! Expert: Co je lepší volba?
- Video se připravuje ...
1.Fiala: Pochybnost není, výběr byl pečlivý
Rozhodnutí vlády Petra Fialy (ODS) pořídit americké stroje kritizuje opozice jako drahý a unáhlený nákup. Vodou na jejich mlýn je i to, že obavy z F-35 mají i některé země NATO, které je také pořizují.
S nástupem Trumpa je totiž zřejmé, že Evropa už nemůže na USA plně spoléhat. A objevují se dokonce i obavy a spekulace, že když se Američané rozhněvají, mohou spojencům supermoderní stíhačky na dálku vypnout... Podobně, jako když nedávno Ukrajince »odpojili« od přístupu k životně důležitým zpravodajským informacím. Jsou tyto obavy na místě a chystá se Fialova vláda rozhodnutí přehodnotit?
Fiala: Výběr byl pečlivý
Premiér Fiala v rozhovoru pro Seznam Zprávy odpovídal v březnu jasně na dotaz, zda existuje jakákoliv pochybnost u něj ve vládě, jestli přehodnotit kontrakt na nákup stíhač F-35 za 150 miliard korun.
„Ne, taková pochybnost není. Ten výběr byl udělán velmi pečlivě a na základě debat s armádou, s odborníky. Je to celý obranný systém, který svou kvalitou překračuje jiné nabídky. A my tady kupujeme něco, co by mělo sloužit desítky let. Já myslím, že tady není důvod k přehodnocování. A jenom si uvědomme: ta první letadla přijdou do České republiky v době, kdy třeba skončí aktuální funkční období, kdy bude ve funkci jiný americký prezident,“ podotkl Fiala.
2.Babiš: Nakupme u Francouzů Rafale
Šéf ANO Andrej Babiš opakovaně nákup F-35 kritizuje a přišel s nápadem nakoupit francouzské stíhačky Rafale. Jsou prý levnější a dostupnější. „A hlavně Rafale je taky nosičem jaderných zbraní, takže plní i strategickou roli,“ vysvětlil Babiš pro iDnes.cz.
A co pak s letouny F-35, na které již Praha složila zálohu? „Může být i varianta, že pokud by nějaká země projevila zájem, tak by se ten kontrakt mohl odprodat. Abychom se třeba vrátili ke Gripenu nebo sáhli po Rafale,“ řekl Blesku místopředseda hnutí Karel Havlíček. Pokud ANO po volbách převezme vládní otěže, musí se dle něj nejdřív se smlouvou s Američany důkladně seznámit.
Nesmíme o tom ani mluvit, čertil se šéf ANO
„F-35? Velké téma v rámci rozhodování o investicích a obranyschopnosti v rámci naší armády. Česká vláda se rozhodla pořídit zbytečné, podle nás předražené stíhačky F-35, za které zaplatíme 150 miliard a dalších 322 miliard nás budou stát, to je odhad na dnešní peníze. A dostaneme je až za 10 let. Zatímco jiné státy svůj nákup buď ruší, a nebo alespoň přehodnocují, u nás o tom nesmíme ani pořádně mluvit,“ stěžoval si Babiš na facebooku.
„Česká republika, my, paní Černochová, pan Fiala, aby se dostal do Bílého domu, si objednali 24 (stíhaček) za 150 miliard korun, to znamená, že cena za kus 6 miliard 250 milionů. Téměř dvojnásobek oproti Finsku, nebo Kanadě. Zatímco u nás se o tom mlčí, v jiných zemích se vede vážná debata. Německo přehodnocuje svůj nákup kvůli vysokým nákladům a obavám, že USA mohou na dálku ovládat nebo blokovat provoz těchto letadel. Švýcarsko zvažuje, zda se mu tento obchod vůbec vyplatí,“ pokračoval.
3.V roce 2021 Babiš F-35 chválil...
„Když se ptáme, proč jsou české F-35 tak drahé, měla by zaznít jasná odpověď. Místo bezpečnosti se Fialova vláda spíš stará o to, aby se někdo pořádně napakoval. A mně strašně pobavilo to, že samozřejmě protibabišovská mašinerie proti našemu hnutí jede naplno,“ reagoval Babiš na video koalice Spolu, které upozorňovalo na to, že Babiš v minulosti vynášel stíhačky F-35 do nebes.
„F-35, super stíhačka F-35, máte ji na záběrech, je to skutečně top high-tech víceúčelový bojový letoun stealth. Takže skvělý letoun, stojí asi 80 milionů dolarů,“ říkal přitom Babiš na videu v roce 2021.
Video Spolu šije do Babiše: V roce 2021 označoval F-35 za super stíhačkuVideo se připravuje ...4.Než přiletí »efpětatřicítky«
Jak ale Babiš upozorňuje také, dodávka letounů F-35 nebude hned. První letadla F-35 z celkových 24, které Praha pořídila za 150 miliard korun, mají podle současné podoby smluv přijít do Česka skutečně v první polovině 30. let 21. století. Dohoda o pronájmu současných gripenů přitom končí už v roce 2027, je ji tak potřeba prodloužit.
Zatímco původně označovalo Česko návrhy Stockholmu za nepřijatelné, Švédi nedávno svou nabídku vylepšili. „Oproti původní nabídce jsme vyjednali slevu přibližně 25 procent,“ uvedl vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka.
Smlouva má platit až do roku 2035, kdy má být letka amerických strojů v Česku kompletní. Místo 14 bude však mít české letectvo k dispozici jen 12 strojů.
Video Stíhačky F-35Video se připravuje ...5.Expert Ludvík: USA nemohou F-35 vypnout na dálku, ale...
Současná vláda s nákupem F-35 dál počítá a tvrdí, že jiné stroje 5. generace na trhu nejsou. Za pravdu dává Blesku bezpečnostní analytik z Univerzity Karlovy Jan Ludvík.
Blesk: Dají se na dálku vypnout americké stíhačky?
Ludvík: „USA sice nemohou evropským spojencům letouny F-35 jednoduše „vypnout na dálku“, pokud by však ukončily tuto klíčovou podporu, nebude možné F-35 efektivně provozovat.“
Proč to tak je?
„Dnes již nežijeme v době stíhačky Spitfire nebo tanku T-34, které byly s jinými prostředky propojeny prakticky jen vysílačkou, daly se snadno opravovat ‚na koleni‘ a nevyžadovaly rozsáhlé podpůrné systémy. Každý moderní hlavní zbraňový systém je dnes mimořádně sofistikovaný a je nutné chápat jej jako součást širšího propojeného ekosystému, bez kterého nedokáže efektivně fungovat. Velkou část tohoto ekosystému poskytují evropským členům NATO právě Spojené státy.“
Byl by Rafale vhodnou náhradou?
„Rafale je sice vynikající letadlo, ale pokud se objektivně posuzuje poměr cena/výkon, pak F-35 zůstává lepší volbou. Navíc bez americké podpory by efektivně nefungovala ani žádná alternativní letadla dostupná na trhu. I evropská letadla zpravidla obsahují řadu klíčových komponentů amerického původů. Evropa má dlouhodobě potenciál zajistit si všechny tyto schopnosti vlastními silami, jde ale o běh na dlouhou trať.“
Video České gripeny při cestě na IslandVideo se připravuje ...6.Jak ministerstvo a armáda nákup F-35 hájí?
Reakci na řadu dotazů ohledně nákupu 5. generace stíhaček F-35 připravilo i ministerstvo obrany společně s Armádou ČR. Vyšly by Gripeny levněji?
„Naše propočty vycházejí z nabídek, které jsme obdrželi od vlády Spojených států a vlády Švédského království. Z těchto materiálů vyplývá, že cena letounu F-35A je nižší než letounu JAS-39 Gripen E. A ačkoli nemůžeme být konkrétní, tak cena uváděná v marketingových materiálech společnosti Saab je z důvodů, které nám nejsou známy, o desítky procent nižší, než za jakou nám tyto letouny oficiálně nabídla švédská vláda,“ uvádí materiály obrany a armády.
„Pořizovací hodnota samotných letounů F35 je podle oficiální nabídky švédské vlády nižší než Gripenů E, provoz nákladů F35 je podle našich dat z poskytnutých nabídek sice o necelou čtvrtinu vyšší, ale zároveň nabízejí výrazně vyšší schopnosti,“ shrnuje ministerstvo.
Nebude stíhačka F-35 za 12 let překonaná? „Vojenské doporučení vychází ze zkušeností vojáků i z řady renomovaných mezinárodních studií a závěr je jasný: letouny 5. generace budou plnohodnotně akceschopné i v horizontu 50 let,“ tvrdí ministerstvo a dodává: „Bez letounů 5. generace se naše letectvo ocitne v podstatě mimo NATO. Rozhodnutí jednat s USA o pořízení F-35 vychází z analýzy, kterou vypracovala armáda a která říká, že jen stroje 5. generace mohou obstát na bojišti budoucnosti.“
7.Proč jsou ceny v různých zemích jiné?
Seznam nejčastějších otázek a odpovědí pak reaguje i na to, na co upozorňuje Andrej Babiš - jiné země pořizují F-35 levněji. Proč se kusová cena liší pro Česko, Izrael či pro Švýcarsko?
„Cena za standardní konfiguraci letounu jako takového je pro všechny stejná a nelze ji vyčíst ze zpráv Kongresu. Odtamtud lze vyčíst pouze komplexní náklady na pořízení celého systému, jehož součástí je veškerý další majetek a pořizované služby (simulátory, výcvik, munice apod.) Aby tohle člověk věděl, stačí si zprávu z Kongresu přečíst celou, nikoliv jen první odstavec. Každý stát má totiž jiné požadavky na další majetek a pořizované služby,“ dodává ministerstvo.
8.Nákup stvrdila Černochová
Česká vláda odsouhlasila nákup F-35 Lightning II v září 2023. Ministryně obrany Jana Černochová pak v lednu 2024 nákup stvrdila - memorandum podepsala za přítomnosti tehdejšího velvyslance USA v Praze Bijana Sabeta a také náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky.
„Touto mezivládní dohodou vstupuje naše země a také armáda do nové éry. Do éry, kdy se nejenom vojáky, ale už i moderní technikou řadíme do první ligy evropských členů NATO. Stroje 5. generace jsou totiž páteřním letounem Severoatlantické aliance. Jejich pořízením navíc dojde ke zvýšení bojeschopnosti české armády,“ uvedla tehdy Černochová.
9.Tričko se stíhačkou
Mezi Babišem a Černochovou již v minulosti došlo ohledně F-35 i na otevřenou přestřelku. „F-35 je zbytečná, protože stojí strašně moc peněz a není to naše priorita,“ kritizoval ve Sněmovně v únoru 2024 po podpisu memoranda s Američany nákup F-35 Babiš.
„Nemáme kupovat F-35 a máme koupit to, co je důležité. Ochrana občanů, pane premiére, ochrana. Ty Patrioty máte koupit, Iron Dome, všechny ty systémy, kterou budou chránit armádu, lidi, firmy, jaderné elektrárny, všechno. To je priorita a to dá logiku. Já nejsem žádný expert na nic, jo, ale je to tak,“ tvrdil tehdy Babiš.
Černochová na jednání oblékla triko právě se stíhačkou F-35. „Eftřicetpětka je nejoblíbenější holka v alianci,“ hlásila ministryně a stejné tričko přinesla i Babišovi.
„F-35 nejsou stíhačky, pane předsedo Babiši. Je to supersonický letoun, je to celá platforma, celá laboratoř,“ upozorňovala Černochová. A podotýkala, že zázemí pro F-35 bychom museli stavět jako členská země NATO tak jako tak. „Samozřejmě s F-35 musíme investovat do infrastruktury, ale to bychom museli stejně, protože vy přece víte, že jsme zemí, která v rámci Host national support musí zajistit průjezdy, průlety, přistání, ubytování, věci, které jsou spojené s našimi povinnostmi v Severoatlantické alianci. Takže my bychom, pane předsedo Babiši, stejně infrastrukturu pro ty F-35 tady museli stavět,“ dodávala Černochová během přestřelky o F-35.
Babiš opakoval - stejně jako dnes - že by se peníze na F-35 měly použít na něco jiného. „Když jsem byl premiér, tak jsem chtěl, aby ta F-35 byla na Dnech NATO. Ono to chvilku trvalo, ale já jsem se angažoval. Chtěl jsem je vidět, všichni o nich mluvili - super, ale ony přijdou a budou v operaci až v roce 2031 nebo zkrátka za dlouho, a stojí to velké peníze. Supersonický letoun, budu si to pamatovat,“ dodával Babiš.
10.Pavel: F-35 jako dobrá volba
„Radilům“ ohledně armádních nákupů a zakázek pak jasný vzkaz vyslal i prezident Petr Pavel během svého projevu ve Sněmovně na konci března.
„My dnes máme možná stejný počet odborníků na stíhací letouny, obrněné transportéry a jiné druhy vojenské techniky, jako máme na fotbal v této zemi. A to samozřejmě bychom asi neměli dělat,“ upozorňoval.
„Asi málokoho z nás by napadlo radit, jaký a v jakém horizontu si mají koupit například rentgen našim lékařům a nemocnicím, ale mnoho z nás má tendenci radit vojákům, jaké letadlo, jaký tank či jaký obranný transportér si mají koupit, kde je jaký levnější a kdo ho koupil za lepší cenu. Samozřejmě že je důležité, abychom kontrolovali akvizice, abychom kontrolovali efektivitu vynaložených nákladů, ale potom, co dojdeme ke shodě a nějaký dokument schválíme (...) tak pak už nemá smysl do něho zasahovat,“ vzkázal.
V září 2023 poté, co vláda nákup 24 strojů F-35 od Američanů schválila, Pavel reagoval slovy: „Pokud chceme pro naše vojenské letectvo něco, co je na špičce současných technologií a co nám zajistí, že na té špičce budeme po dlouhou dobu, a pokud chceme zajistit kvalitní obranu našim občanům i našim spojencům, je nákup F-35 dobrou volbou.“
Video Pavel s „hlavou v oblacích“: Prezident ukázal, jak se proletělVideo se připravuje ...
Tak že jako vždycky zase víš prd. 😁