Vysočina

Silnice na Vysočině po pátečním dešti v noci na dnešek namrzaly, sjízdné jsou s opatrností. Chemicky udržované hlavní trasy jsou mokré, na vedlejších silnicích leží zmrazky nebo zledovatělá vrstva sněhu posypaná drtí. ČTK to řekl dispečer krajské správy a údržby. Na Třebíčsku byly nad ránem místy sněhové přeháňky, teplota se v kraji držela kolem nuly.

Silničáři začali obnovovat posyp vozovek už během pátečního večera, venku měli přes noc 69 sypačů.

Podle meteorologů by se na Vysočině mohly objevit sněhové přeháňky i během dne, v noci na neděli by mohlo být sněžení místy i vydatnější. Odpolední teploty vystoupí nejvýše ke třem stupňům Celsia.

Liberecký a Ústecký kraj

Silničáři varují před ledovkou na několika místech na Semilsku a Jablonecku. Ostatní silnice na severu Čech jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Teploty v Ústeckém a Libereckém kraji se pohybují od minus dvou do plus pěti stupňů Celsia.

S ledovkou by měli řidiči počítat na vjezdu do Kořenova na Jablonecku. Hrozí také v obci Vítkovice na Semilsku. Silnice prvních tříd jsou většinou holé, vlhké a sjízdné bez omezení. V horských úsecích silnic nižších tříd leží místy zbytky sněhu kryté posypem. Podle policejního webu nekomplikuje dopravu žádná vážnější nehoda.

Podle meteorologů bude dnes na severu Čech většinou zataženo, postupně se sněžením. Nejvyšší teploty jeden až čtyři stupně, na horách minus čtyři až minus jeden stupeň. Především v Ústeckém kraji bude foukat silný vítr. Od středních poloh se budou odpoledne a večer tvořit místy sněhové jazyky. Foukat bude čerstvý, silný vítr.

Olomoucký kraj

Silnice v Olomouckém kraji jsou dnes ráno sjízdné, ve vyšších polohách Jesenicka a Šumperska je ale na vozovkách místy ujetá vrstva sněhu nebo zbytky rozbředlého sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Zbytky rozbředlé sněhové kaše jsou na silnici přes Červenohorské sedlo. Nesouvislá vrstva ujetého sněhu s posypem je pak na silnic z Dědřichova na Rejvíz. Zbytky ujetého sněhu jsou také na méně důležitých cestách ve vyšších polohách Šumperska.

Na Jesenicku a Šumpersku se ráno teploty pohybují od minus tří stupňů Celsia do tří stupňů Celsia. V obou okresech nejsou sněhové ani dešťové přeháňky.

Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku jsou ráno silnice holé a mokré. Teplota vzduchu je v této části Olomouckého kraje zpravidla nad bodem mrazu.

Jihomoravský kraj

Řidiči na jižní Moravě se dnes musejí mít na pozoru kvůli možnému namrzání vozovek. Silnice jsou mokré a teploty se pohybují kolem nuly. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři na silnicích druhé a třetí třídy, zjistila ČTK z Jednotného systému dopravních informací.

Dálnice a silnice první třídy jsou holé a mokré, tedy sjízdné bez omezení. Riziko namrzání je vyšší na okresních silnicích, a to zejména na Blanensku a Vyškovsku. Komplikaci představuje také silný vítr. Žádná závažná autonehoda se ale ráno zatím nestala. U Moutnic na Brněnsku se sice srazila dvě osobní auta, ale nikdo se nezranil.

Před ledem a námrazou varuje také výstraha Českého hydrometeorologického ústavu. Dnes večer a v noci na neděli meteorologové očekávají sněžení.

Jihočeský kraj

Na jihu Čech byly v noci na dnešek sněhové přeháňky na Prachaticku a na Českokrumlovsku. Ve vyšších polohách tam silnice pokrývá slabá vrstva sněhu pokrytá posypem, řekla ČTK dispečerka krajské správy a údržby. Náledí se tvořilo hlavně v okrese Jindřichův Hradec. Řidiči by měli jezdit s opatrností v celém kraji, silnice mohou být namrzlé i lokálně, uvedla.

V Jihočeském kraji bude podle meteorologů znovu sněžit hlavně odpoledne a večer, na Šumavě by mělo být sněžení vydatné. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od nuly do tří stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách bude mrznout.

Zlínský kraj

Některé silnice ve Zlínském kraji mohou ráno namrzat, řidiči by proto měli jezdit opatrně. Na Vsetínsku nad ránem sněžilo a na vozovkách jsou místy zbytky rozbředlého sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na Vsetínsku jsou hlavní silnice ráno holé a mokré, ve vyšších polohách je na nich místy vrstva zledovatělého nebo rozbředlého sněhu s posypem. „Mokré úseky mohou namrzat," stojí v hlášení dispečera správy silnic.

V ostatních částech Zlínského kraje jsou silnice ráno holé a vlhké, takže i tam je na místě opatrnost, jelikož teploty jsou těsně nad bodem mrazu.

Královehradecký kraj

Na horských cestách na východě Čech jízdu řidičům místy komplikuje vrstva zledovatělého sněhu, všechny silnice jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné. Hlavní silniční tahy v Královéhradeckém a Pardubickém kraji jsou sjízdné bez omezení, zjistila ČTK z informací silničářů.

Zledovatělá sněhová vrstva je například na cestě z Temného Dolu do Horní Malé Úpy na Trutnovsku, silničáři motoristům doporučují zimní výbavu. Zledovatělý sníh je také na některých cestách v Orlických či Železných horách, silničáři také upozorňují na možnost lokálních námraz, například na Rychnovsku či v okolí Moravské Třebové.

Na východě Čech je dnes ráno zataženo, teploty se pohybují kolem bodu mrazu. Z Krkonoš je hlášeno sněžení. Podle meteorologů bude dnes oblačno, během odpoledne má začít sněžit, v nižších polohách má padat déšť se sněhem. Nejvyšší denní teploty vystoupají až na čtyři stupně Celsia.

Středočeský kraj

Středočeské silnice jsou dnes sjízdné se zvýšenou opatrností. Rychlostní silnice jsou mokré po chemickém ošetření, vozovky nižších tříd jsou většinou holé a mokré a mohly by namrzat. Na Benešovsku, Příbramsku, dálnici D1 a rychlostních silnicích R1 a R4 si řidiči mají dávat pozor na silný vítr, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Policie po ránu zaznamenala ledovku například mezi obcemi Nepřevázka a Dobrovice na Mladoboleslavsku. Dopravní nehoda se stala na osmém kilometru dálnice D8 poblíž Kralup nad Vltavou. Havarovala tam dvě vozidla, nikdo nebyl zraněn.

Teploty se dnes ráno v regionu pohybovaly mezi nulou a pěti stupni Celsia a foukal slabý, místy i silný vítr.