Klíšťata | Blesk.cz
 
18. srpen 2018
Svátek slaví Helena, zítra Ludvík

Aktivita klíšťat: od pátku 17. 8.

pá 17. 8.
Stupeň aktivity
4
so 18. 8.
Stupeň aktivity
3
ne 19. 8.
Stupeň aktivity
3
po 20. 8.
Stupeň aktivity
3
Aktivita klíšťat je monitorována od jara do podzimu. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li klíště infikováno, narůstá i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat.
Stupeň 1 a 2 - malé riziko
Doporučení: Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolte oblečení z hladké světlé látky a občas prohlédněte zejména kalhoty. Případně odstraňte přichycená klíšťata. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Stupeň 3 a 4 - mírné riziko
Doporučení: Použijte repelent, nesedejte a nelehejte v porostech. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Stupeň 5 a 6 - středně velké riziko
Doporučení: Použijte repelent, nesedejte a nelehejte v porostech, nevstupujte do křovin. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Stupeň 7 a 8 - velké riziko
Doporučení: Použijte repelent, nesedejte a nelehejte v porostech, nevstupujte do křovin a bylinné vegetace zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Stupeň 9 a 10 - nejvyšší riziko
Doporučení: Použijte repelent. V listnatých a smíšených lesích se držte zpevněných cest a nevstupujte mimo ně. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Obecné doporučení pro všechny stupně aktivity: Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolte oblečení z hladké světlé látky.
Předpověď počasí zpracovává data od Českého hydrometeorologického ústavu a též Norského meteorologického ústavu a NRK Yr.no.