21. leden 2019
Svátek slaví Běla, zítra Slavomír

Aktivita klíšťat

Aktivita klíšťat je monitorována od jara do podzimu. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li klíště infikováno, narůstá i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat.
Stupeň 1 a 2 - malé riziko
Doporučení: Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolte oblečení z hladké světlé látky a občas prohlédněte zejména kalhoty. Případně odstraňte přichycená klíšťata. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Stupeň 3 a 4 - mírné riziko
Doporučení: Použijte repelent, nesedejte a nelehejte v porostech. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Stupeň 5 a 6 - středně velké riziko
Doporučení: Použijte repelent, nesedejte a nelehejte v porostech, nevstupujte do křovin. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Stupeň 7 a 8 - velké riziko
Doporučení: Použijte repelent, nesedejte a nelehejte v porostech, nevstupujte do křovin a bylinné vegetace zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Stupeň 9 a 10 - nejvyšší riziko
Doporučení: Použijte repelent. V listnatých a smíšených lesích se držte zpevněných cest a nevstupujte mimo ně. Večer a ráno se důkladně prohlédněte.
Obecné doporučení pro všechny stupně aktivity: Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací zvolte oblečení z hladké světlé látky.
Předpověď počasí zpracovává data od Českého hydrometeorologického ústavu a též Norského meteorologického ústavu a NRK Yr.no.