Jak působí vedra na lidské tělo? Mozek se může uvařit
-
Srdce buší jako splašené, na kůži perlí pot a krev rychle proudí roztaženými cévami… Tak reaguje lidské tělo na horko. Pokud ale ochlazování selže, může nastoupit i otok mozku a smrt. Ochranou je jen pobyt ve stínu a dostatek tekutin. Pokud se teplota organismu zvýší kvůli horku nad 40,5 °C, začne se člověk silně potit v obličeji, aby se ochladila krev, která proudí přímo do mozku. Trvá-li zvýšení delší dobu, selhávají termoregulační možnosti organismu, objeví se zmatenost, ztráta vědomí a otok mozku. Před smrtí může člověka zachránit pouze okamžité ochlazení.
- 1.
Receptory
Receptory v předním hypotalamu zaregistrují zvýšenou teplotu okolí. Hypotalamus spouští proces ochlazování.
- 2.
Dech
V dechu je více vodních par, aby se organismus ochladil.
- 3.
Srdce
Srdce musí bít intenzivněji, aby udrželo potřebný objem krve a nedošlo k nedokrvení mozku. Proto pociťujeme bušení srdce.
- 4.
Pot
Potní žlázy začínají pracovat. Ztráta vody může být až 1,5 litru za hodinu.
- 5.
Nadledvinky
Nadledvinky začínají produkovat větší množství hormonu aldosteron, který způsobuje, že v potu je menší koncentrace iontů.
- 6.
Cévy a žíly
Cévy a žíly, které jsou těsně pod kůží, se roztáhnou. Zatímco běžně proudí periferní částí oběhového systému 5 % krve, v horku to může být až 30 %. Tím se až osminásobně zvýší přenos tepla do kůže.
- 7.
Kůže
Sluneční záření vyvolává v kůži vyšší produkci pigmentu malanin, který lidský organismus chrání před poškozením UV zářením.