Údaje o teplotách v polárním regionu získávají vědci z bójí, přímo na severním pólu ale žádná měřicí stanice není. Ta nejbližší k pólu je na Špicberkách a od severní točny je vzdálena 1500 kilometrů. Ze středečních údajů vyplývá, že zde bylo sedm stupňů Celsia. I během dneška očekávají meteorologové na tomto souostroví v Severním ledovém oceánu podobné teploty.

Zatímco z Atlantiku proudí nad severní pól teplý vzduch z tropů, ten polární je naopak vytlačován k jihu Spojených států. Počasí na jihu USA, který postihly bouře a záplavy, a v polární oblasti tak spolu souvisejí.

Nynější nezvyklé počasí není podle odborníků následkem klimatických změn, ale zřejmě projevem chaotického systému v atmosféře.

Profesorka Dorthe Dahlová-Jensenová z univerzity v Kodani vysvětlila, že takového jevy nejsou nijak vzácné. V rozhovoru s DPA řekla, že teploty se v arktickém regionu mění často. Závisí to na atmosférických frontách a směru větru.

Turci mrznou

Turecký Istanbul zaplavila sněhová nadílka, kvůli níž byly ve čtvrtek a pátek zrušeny stovky letů z obou letišť tohoto čtrnáctimilionového města. Omezení se dotkne i nejméně dvou párů leteckých spojů s Prahou. Příval sněhu způsobil i chaos v silniční dopravě, uzavřené zůstaly školy. Prudký pokles teplot ochromil dnes i část Řecka.

Aerolinky Turkish Airlines zrušily 265 letů na Atatürkovo letiště v Istanbulu a 37 letů na letiště Sabihy Gökçenové. Na toto druhé istanbulské letiště zrušily 34 letů i nízkorozpočtové aerolinky Pegasus Airlines.

Podle mluvčí pražského Letiště Václava Havla Lenky Zvolánkové byl zrušen jeden čtvrteční let Turkish Airlines do Prahy s příletem v 17:45 SEČ, tudíž se neuskuteční ani odlet z Prahy do Istanbulu v 18:40 SEČ. V pátek ráno pak nepřiletí plánový spoj z Istanbulu do Prahy a zrušen je i následný odlet v 10:00 SEČ.

Úřad istanbulského guvernéra již ve středu varoval obyvatele města, aby raději nevycházeli na ulici, pokud to není nezbytně nutné. Pro údržbu městských komunikací bylo vyčleněno přes tisíc vozidel na odstraňování sněhu. Sněhové srážky se očekávají až do 2. ledna, uvedl turecký deník Zaman.

Mráz zasáhl i Řecko

Po týdnech relativně jarních teplot dnes zasáhl mráz také Řecko. Prudký pokles teplot ochromil zejména sever země a horské oblasti, kde napadl i sníh. Provoz komplikovaly zledovatělé vozovky, upozornila agentura DPA s odvoláním na řecké úřady.

V Egejském moři vanul silný vítr a i na ostrovech, jako je například Lesbos, kam denně míří tisíce uprchlíků z Asie, převládaly na Silvestra teploty okolo bodu mrazu.

Mnohá města otevřela vytápěné veřejné prostory a tělocvičny, aby se bezdomovci, ale i blízkovýchodní uprchlíci měli kam ukrýt před zimou. Ve středu zemřelo patrně na podchlazení sedmiměsíční dítě syrských rodičů, kteří uprchli z Turecka na jeden z východořeckých ostrovů.

Fotogalerie
5 fotografií