Právě na Příbramsku měli hasiči největší počet výjezdů kvůli přívalovému dešti, činit se museli i v okrese Praha-východ, bouřky místy provázelo i krupobití. Čerpali vodu ze zatopených sklepů nebo výtahové šachty a odstraňovali popadané větvě a stromy ze silnic, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Bouřka pustošila i Průhonice nedaleko Prahy.
Autor: Blesk - David Malík

„Kvůli intenzivním lokálním srážkám jsme měli zvýšený počet výjezdů během relativně krátkého období,“ uvedl Gabriel. Mezi 18. a 20. hodinou podle něj zaznamenali hasiči na Příbramsku 12 událostí, ve všech případech šlo o čerpání vody. V Praze-východ měli deset výjezdů, v Praze-západ sedm, na Nymbursku pět a Benešovsku čtyři.

Meteorologové před intenzivními bouřkami vydali výstrahu už ve čtvrtek dopoledne, Česko mohou zasáhnout do pátečního rána. Ojediněle bude bouřky provázet silný vítr, krupobití a přívalový déšť.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se týká Středočeského, Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje, Prahy, Vysočiny a okresu Semily v Libereckém kraji.

Kde jsou v Česku bouřky a déšť? Podívejte se na meteoradar.

Nárazy větru v bouřkách mohou dosáhnout hodnoty až 90 kilometrů za hodinu. Lokálně se může vyskytnout i krupobití a přívalový déšť s úhrny kolem 30 milimetrů.

V průběhu noci ze čtvrtka na pátek budou bouřky slábnout, v pátek ráno a dopoledne začne ale citelně foukat, hlavně na severovýchodě území. Vítr tam dosáhne rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor až 110 kilometrů za hodinu.

Přívalový déšť může ojediněle zatopit níže položená místa a sklepy. Kvůli nárazovému větru by lidé měli zajistit okna, dveře a upevnit volně položené předměty, například zahradní nábytek nebo slunečníky.

Podívejte se, jak to vypadalo v Příbrami a v Průhonicích:

Fotogalerie
14 fotografií