O víkendu bude až 34 stupňů. Nenechte se „sežehnout“ a opalujte se bezpečně
-
Meteorologové varují před vlnou veder, která nás zasáhne o víkendu. Na některých místech bude až 34 stupňů a spolu s teplotami stoupne i úroveň hodnoty UV indexu. Odborníci proto doporučují používat krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy. Připomeňte si zásady bezpečného opalování, než vás o víkendu „osmahne“ prudké sluníčko.
- 1.
Pozor na prudké slunce
Meteorologové varují před vlnou veder, která platí pro všechny kraje s výjimkou Moravskoslezského a Olomouckého. „Teploty vzduchu na našem území se budou postupně zvyšovat. V pátek očekáváme nejvyšší denní teploty od 27 do 31 stupňů a v Čechách místy až 33 stupňů Celsia. Nejtepleji by mělo být o víkendu s nejvyššími teplotami od 29 do 34 stupňů. Období s tropickými teplotami bude ukončeno přechodem studené fronty od západu pravděpodobně v průběhu pondělí,“ uvedli meteorologové na svém webu.
Lidé by se měli snažit předejít přehřátí a dehydrataci organismu tím, že omezí fyzickou zátěž, nebudou pobývat na slunci zejména přes poledne a odpoledne a budou pít neslazené nealkoholické nápoje bez kofeinu, nejlépe neperlivé. Velmi nebezpečné je nechávat děti i zvířata na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech. Při pobytu na přímém slunci doporučují odborníci používat krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy. Horko může způsobit zdravotní potíže hlavně malým dětem, seniorům a nemocným lidem. - 2.
Dejte si vitamíny
Tahle rada je trošku běh na delší trať, ale pokud se opalujete často, zaměřte se na stravu a zvyšte přísun betakarotenu, který zlepšuje odolnost kůže proti UV záření. Ochranu před volnými radikály zase zajistí antioxidanty, například vitamin C a koenzym Q.
- 3.
Důležitá dvacetiminutovka
Nejméně 20 minut před pobytem na slunci naneste na kůži dostatečné množství kvalitního opalovacího krému, který nabízí ochranu před UVA i UVB zářením.
- 4.
Zvolte správný faktor
V našich podmínkách poskytuje zdravé kůži dostatečnou ochranu SPF 20 – 30 v závislosti na fototypu. Během pobytu u moře, vysoko v horách nebo při určitých kožních problémech se spolehněte na SPF 30 a výše. Jste-li světlý fototyp, sáhněte po 50!
- 5.
Jak často se mazat?
Vrstvu opalovacího krému obnovujte každé 2 – 3 hodiny. Pokud si užíváte vodních radovánek, je potřeba tento interval zkrátit. „Je dobré věnovat pozornost označení krémů, ne pouze číslu ochranného faktoru,“ varuje Pavel Hilbert z portálu Plasticka-chirurgie.info.. „Krém označený jako water-resistant nanášejte každých 40 minut, water-proof pak každých 80 minut.“
- 6.
Kdy nechodit na slunce vůbec?
V době největší intenzity slunečního záření, mezi 10:00 a 15:00, se slunci cíleně nevystavujte vůbec. Děti do jednoho roku věku by měly být před sluncem chráněny vždy.
- 7.
Nezapomínejte na oblečení
Nezapomeňte na možnost chránit se oděvem. Obecně lepší ochranu nabízí oděvy bavlněné, barevné či tmavé. Nebo noste speciální oblečení s UV filtrem. Pozor – bílé oděvy chrání méně.
- 8.
Pozor na pěšinku
Během slunečných dnů chraňte také své oči a vlasovou pokožku, obzvlášť pokud nosíte vlasy učesané na pěšinku.
- 9.
Zklidněte pokožku
Po každém slunění použijte speciální přípravky určené pro péči po opalování, nehledě na to, zda je pokožka spálená – každopádně potřebuje zklidnit a obnovit vlhkost.
- 10.
Zázračné aloe
Nejvíce vám pomůžou aloe vera a panthenol, jež podporují imunitní systém a tvorbu zdravých kožních buněk, kůži hydratují a regenerují, a navíc působí protizánětlivě. Hydrataci výrazně zvyšuje také olej z konopného semene. Následky spálení zmírní produkty s obsahem zklidňujících a hojivých látek a antioxidantů (např. vitaminy E a C).
O víkendu bude až 34 stupňů. Připomeňte si zásady bezpečného opalování. (ilustrační foto)Autor: Eva Fornálová