V posledních týdnech je počasí v Česku značně proměnlivé. Po rekordně teplé první polovině září následovalo téměř desetistupňové ochlazení a ke konci září se teploty opět vyšplhaly vysoko nad průměr.

V prvním říjnovém týdnu přijde opět prudké ochlazení, přes den by mělo být jen kolem 12 stupňů. „Teploty se dostanou hluboko pod průměr,“ uvedli meteorologové.

Léto definitivně končí

Pršet začne už v neděli. „Letní počasí v sobotu definitivně skončí. Po neděli se velmi citelně ochladí, velká oblačnost, plískanice,“ informoval Blesk.cz Petr Dvořák z ČHMÚ a dodal, že se teploty budou v noci blížit nule, přes den se mají pohybovat kolem 10 stupňů Celsia. Na hřebenech hor se podle něj krátkodobě možná objeví i sníh. „Vypadá to na dosti chladnou první třetinu října,“ uzavřel.

Sledujte na radaru, odkud se k vám blíží srážky. 

Ve druhém a třetím říjnovém týdnu však mají teploty opět postupně stoupat a budou i nadprůměrné, v závěru října se udrží kolem dlouhodobého průměru.

Jako celek by měl být říjen teplotně průměrný nebo slabě podprůměrný. Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 3. října do 30. října je 8,8 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1974, kdy průměr činil 5,3 stupně Celsia. Naopak nejvyšší průměr zaznamenali meteorologové v roce 1966, a to 13 stupňů.

Celý říjen bude srážkově nadprůměrný, přičemž průměrný úhrn srážek v ČR v tomto období činí 37 milimetrů.

Fotogalerie
27 fotografií