Krušnou noc zažili kvůli silnému větru středočeští hasiči. Během noci vyjížděli asi k 60 případům. Nejčastěji k popadaným stromům na silnicích. U případů jsou hasiči i teď.Nejhorší je situace na Benešovsku,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle Aktu.cz byla v noci nesložitější situace na Kladensku. Nejvážněji přitom vypadala situace okolo 23 hodiny v Mšeckých Žehronicích v okrese Rakovník. Strom tu spadl přímo na autobus – při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn. Autobus má poničenou střechu. 

Podívejte se na video z nehody:

Stromy i na kolejích

Popadané stromy zastavily vlaky například na jihočeských regionálních tratích mezi stanicemi Vimperk a Volary Bělčice a Blatná nebo Majdalena a Suchdol nad Lužnicí. Podobná situace je ale i v dalších regionech.

Silný vítr komplikuje železniční dopravu. Provoz je kvůli popadaným stromům přerušen asi na šesti regionálních tratích. Stromy leží i na silnicích. V Plzeňském kraji je zastavena doprava mezi Přešticemi a Chlumčany u Dobřan. V Karlovarském kraji byl od čtvrtečního večera přerušen provoz mezi stanicemi Cheb a Luby u Chebu, dopravu se podařilo obnovit v 6:00. Informace zveřejňují na svém webu České dráhy.

O víkendu přijde orkán: Podívejte se na předpověď Dagmar Honsové

Video
Video se připravuje ...

Předpověď: O víkendu přijde orkán. A poradíme, jak díky větru zhubnout. Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený

Na většině míst jezdí místo vlaků autobusy. Doprava je ale v některých místech zpožděná. Kvůli zhoršeným povětrnostním podmínkám musejí cestující počítat se zpožděním například v Moravskoslezském kraji v úseku mezi Čeladnou a Hostašovicemi.

Problémy jsou ale i na silnicích. Řidiči neprojedou například po silnici u obce Obrataň na Pelhřimovsku. Podle informací Národního dopravního informačního centra tam strom spadl na nákladní vůz. Popadané stromy jsou i na silnici 38 za Havlíčkovým Brodem.

Silný nárazový vítr zastavil ráno kabinovou lanovku na Ještěd

Silný nárazový vítr zastavil dnes ráno provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. Rychlost větru tam v nárazech přesahovala 100 kilometrů v hodině, přípustných je jen 58 kilometrů, potom už je provoz nebezpečný. Jezdit se zřejmě nebude až do večera, podle předpovědi má vítr ustávat až v sobotu, řekl dnes přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Meteorologové vydali pro Liberecký kraj na silný vítr výstrahu.

 Kvůli větru stála lanovka naposledy 21. února, kdy rychlost větru na horní stanici přesahovala v nárazech 72 kilometrů v hodině. Mimo provoz byla lanovka několik dní i v lednu. Nejsilnější poryvy větru naměřili před rokem, kdy rychlost v nárazech přesáhla 130 kilometrů za hodinu. Běžně stojí kvůli větru lanovka zhruba dvakrát třikrát za rok. Poslední roky jsou ale větrné. „Loni byla mimo provoz více než 14 dní, letos už je to posedmé,“ řekl Štěpán.

Silný vítr v Praze lámal stromy, poškodil semafory

Silný nárazový vítr dnes v noci a ráno v Praze lámal stromy a větvě, ničil billboardy, shazoval plechy ze střech. V souvislosti s počasím zaznamenali hasiči několik desítek případů, mimo jiné odstraňovali téměř 20 stromů popadaných na komunikace. V Nuslích musela být dočasně uzavřena Hvězdova ulice kvůli utrženému semaforu.

 Výstraha na velmi silný vítr platí pro Prahu i další kraje do dnešních 10:00.

 Silný vítr na Karlovarsku

Silný vítr potrápil v noci na pátek také Karlovarský kraj. Hasiči tu v noci do tří hodin vyjížděli k 104 případům. Vítr v nárazech dosahoval rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Způsobil četné výpadky elektrického proudu, popadané stromy zablokovaly několik silnic a přerušen byl i provoz na železniční trati Cheb - Františkovy Lázně. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

„Na likvidaci následků velmi silného větru se podílelo 352 hasičů z 41. jednotky požární ochrany, které operační a informační středisko do třetí hodiny vyslalo celkem na 104 zásahy. V současné době se situace již uklidňuje, nadále ovšem doporučujeme všem občanům dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v blízkosti vzrostlých stromů i při řízení motorových vozidel,“ uvedl Kasal.

Bez proudu byly po část večera nebo noci například Františkovy Lázně nebo Nová Role. V Habartově spadl strom na střechu městského kulturního střediska, vítr poškodil střechy také v Chebu, Toužimi, Aši nebo Zádubu-Závišínu. Další události hasiči řešili například v Karlových Varech, na Kraslicku nebo Mariánskolázeňsku.

Kvůli velmi silnému větru, který v noci na pátek zasáhl Karlovarský kraj, zasahovali hasiči do 03:00 u 104 událostí. Vítr v nárazech dosahoval rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Způsobil četné výpadky elektrického proudu, popadané stromy zablokovaly několik silnic a přerušen byl i provoz na železniční trati Cheb - Františkovy Lázně. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Kvůli větru omezily ráno provoz i některé lyžařské areály.

Lyžařské areály kvůli větru dnes ráno zastavily některé lanovky. Na Klínovci nejezdí Prima Express a CineStar Express, nejezdí sedačková lanovka na Neklidu, na Plešivci nejezdí lanovka Abertamy.

Bez elektrické energie byly po část večera nebo noci například Františkovy Lázně nebo Nová Role. V Habartově spadl strom na střechu městského kulturního střediska, vítr poškodil střechy v Chebu, Toužimi, Aši nebo Zádubu-Závišínu. Další události hasiči řešili například v Karlových Varech, na Kraslicku nebo Mariánskolázeňsku.

Vítr v Ústeckém kraji lámal stromy, stovky lidí jsou bez proudu

Osobní vlak najel na trati mezi Děčínem a Rumburkem do stromu. Doprava v úseku mezi Rybništěm a Krásnou Lípou je přerušená, vyplývá z informací Českých drah. Stovky domácností především na Děčínsku jsou bez dodávek elektřiny.

Silný vítr připravil v Ústeckém kraji stovky domácností o dodávky elektřiny. Nejvíc poruch na vysokém napětí je hlášeno na Děčínsku. Bez proudu jsou obyvatelé Jetřichovic, Arnoltic, Bynovce a také v obcích Kámen a Ludvíkovice. Poruchy jsou hlášeny také v oblasti Chřibské, Krásné Lípy a Rybniště.

Silný vítr se podle policejního webu nedotknul silniční dopravy. Portál silničářů jen upozorňuje na silný vítr v horských oblastech komunikací, včetně dálnice D8.

Vítr může podle meteorologů dosahovat v Ústeckém kraji zpočátku ještě rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách 110 až 130 kilometrů za hodinu.

Na Šumpersku je zaplavena jedna silnice, místy je silný vítr

Na Šumpersku zaplavila rozvodněná Morava silnici mezi Bohuslavicemi a Lukavicemi. Cesta zde bývá pod vodou každoročně, řidiči budou muset úsek zřejmě několik dní objíždět. Ostatní vozovky v Olomouckém kraji jsou sjízdné bez omezení, místy může dopravu komplikovat silný vítr. V regionu vítr zatím příliš škody nenapáchal, hasiči už ale měli 17 výjezdů hlavně k popadaným stromům, řekl dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Vítr způsobil mnoho poruch, bez proudu jsou tisíce domácností

Tisíce domácností v celém Česku jsou dnes ráno bez proudu kvůli poruchám, které způsobil silný vítr. Problémů navíc přibývá, protože vichřice zatím neslábne. To sdělili mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž a mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Energetici se snaží poruchy odstranit, vítr jim ale práci komplikuje.

Mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková řekla, že v Pardubickém kraji evidují energetici tři poruchy na vysokém napětí na Pardubicku a Chrudimsku, další desítky na nízkém napětí. „Vítr stále fouká. Naši technici jsou v terénu přes celou noc, některé výpadky se nám podařilo opravit, ale další vznikají silným větrem,“ řekla Beránková.

 E.ON zaznamenal kvůli vichřici několik desítek poruch na vysokém napětí na Českokrumlovsku, zejména v okolí Větřní, Vyššího Brodu nebo Lipna nad Vltavou. Problémy jsou i na Prachaticku v lokalitách Vimperska a Volarska, na Jindřichohradecku, na Pelhřimovsku, kolem Počátků a Pacova.

 Vítr by podle meteorologů měl postupně od západu slábnout. Pro západní část země platí výstraha do 10:00, pro východní část pak do 13:00.

Silný vítr na jihu Moravy lámal stromy

Silný vítr v Jihomoravském kraji v noci na dnešek a ráno lámal stromy. Hasiči vyjížděli k necelé desítce případů napříč krajem. Žádné škody nevznikly. To řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Žádné výpadky proudu v souvislosti s větrem nezaznamenala energetická společnost E.ON.

Se silným větrem se potýkají hasiči v celé České republice. Například v Plzeňském kraji měli přes noc 110 výjezdů, ve Středočeském kraji asi šest desítek. V Ústeckém kraji připravil silný vítr o dodávky elektřiny stovky domácností. Energetici v Jihomoravském kraji žádné výpadky v souvislosti s větrem neevidují, jak řekla mluvčí firmy E.ON Božena Herodesová.

Meteorologové stále neodvolali varování před silným větrem, platí pro celou Českou republiku.

Domácnosti v Libereckém kraji připravil vítr o dodávky elektřiny

Silný vítr připravil v Libereckém kraji stovky domácností o dodávky elektřiny. Poruchy na vysokém napětí jsou hlášeny na Českolipsku, Liberecku i Semilsku. O tom dnes informovala severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. V Libereckém kraji fouká silný vítr, který v nárazech přesahuje 70 kilometrů za hodinu, na Ještědu v Liberci přesáhly nárazy 100 kilometrů, a museli proto zastavit kabinovou lanovku.

Podle meteorologů bude během dneška vítr postupně slábnout. V Čechách platí výstraha do 10 hodin, na Moravě pak do 13 hodin: „Na likvidaci následků velmi silného větru se podílelo 352 hasičů z 41. jednotky požární ochrany, které operační a informační středisko do třetí hodiny vyslalo celkem na 104 zásahy. V současné době se situace již uklidňuje, nadále ovšem doporučujeme všem občanům dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v blízkosti vzrostlých stromů i při řízení motorových vozidel.“

Fotogalerie
5 fotografií