V Libáni na Jičínsku hasiči provizorně upevňovali poškozenou střechu obecního úřadu. Ve Velkém Poříčí na Náchodsku spadl strom na projíždějící nákladní auto. Nehoda se obešla bez zranění, hasiči strom rozřezali a odstranili. V Novém Městě nad Metují hasiči zajišťovali uvolněný okap na domě, který hrozil pádem.

Kde všude platí výstraha před silným větrem?
Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silným větrem. Ohroženy jsou oblasti zvýrazněné žlutou barvou.
Autor: ČHMÚ

Popadané stromy hasiči na Náchodsku likvidovali například v Horní a Dolní Radechové, Šonově u Nového Města nad Metují, Jestřebí, Náchodě. Na Trutnovsku hasiči odstraňovali stromy v Lipnici a trutnovské městské části Babí, kde strom poškodil osobní vůz. I tato událost se obešla bez zranění.

Problémy hlásí i Sněžka, fučí tam rychlostí 120 km/h

Silný vítr dnes zastavil kabinovou lanovku z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Mimo provoz se dopoledne ocitly spodní i horní úsek lanovky. Vítr na Sněžce dosahoval rychlosti přes 120 kilometrů v hodině. Řekl to náčelník lanovky Jiří Martinec. Lidé by se pěšky neměli na Sněžku raději vůbec vydávat, protože povrch hory je velmi zledovatělý a chůze po něm bez speciálního vybavení je nebezpečná, uvedl Martinec.

„Počasí bylo dnes velmi proměnlivé. Ráno v Peci pod Sněžkou pršelo, pak hustě chumelilo a pak začalo svítit slunce. Do toho fouká silný vítr,“ řekl Martinec. Vítr trápí lanovkáře od minulého úterý, od kdy je mimo provoz horní úsek z mezistanice Růžová hora na vrchol. V pátek 24. února stály, stejně jako dnes, oba úseky. Provoz lanovky na Sněžku je možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Kde bude pršet? Sledujte, kudy se k vám blíží mraky, ať jste připraveni - radar najdete ZDE

Pokud jede první úsek, mohou lidé na Sněžku z Růžové hory dojít po značené trase dlouhé asi 2,5 kilometru. Kvůli ledovatému terénu je však tato trasa podle Martince nebezpečná a lidé se z ní nyní často raději vracejí zpět. Ve středu na Sněžku přišlo několik desítek lidí. Vystoupat na ni mohli i z polské strany od Slezské boudy po takzvané řetězové cestě, řekl Martinec.

Na Sněžce se ve čtvrtek teplota pohybovala kolem -4 stupňů. Na hřebenech je asi metr sněhu, v lavinových katastrech platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

Domácnosti v Libereckém kraji jsou bez proudu

Vítr připravil  v Libereckém kraji desítky domácností o elektřinu. Dispečink ČEZ Distribuce evidoval poruchy na vedení vysokého a nízkého napětí především na Semilsku, Jablonecku a Liberecku. Popadané stromy zatarasily silnice, hasiči jich dnes odklízeli ke 40. Na Českolipsku zabil spadlý strom dvaapadesátiletého řidiče cisterny, když zcela zdemoloval kabinu.

Podle severočeské mluvčí skupiny ČEZ Soni Holingerové není situace tak dramatická jako před týdnem, kdy museli dokonce energetici kvůli množství poruch vyhlásit pro Českolipsko, Liberecko a Semilsko kalamitní stav. „Bez proudu dnes byly části obcí Desná, Kořenov, Tanvald, Paseky nad Jizerou, Zlatá Olešnice na Jablonecku a také části Jeřmanic a Frýdlantu na Liberecku a část Semilska,“ řekla Holingerová. Vítr lámal větve, které padaly do vedení. "Poruchy se nám dařilo v rychlém tempu opravovat, pomohlo i počasí - vítr se utišil," dodala. Dodávky by tak měly být obnoveny ještě dnes.

Hasiči v Libereckém kraji začali být k popadaným stromům voláni zhruba hodinu před polednem. Do 19:00 měli podle operačního důstojníka hasičů takových výjezdů bezmála 40. Spadlý strom mimo jiné uzavřel silnici v Deštné na Českolipsku. „Další stromy odklízeli hasiči v Brništi, Oknech, České Lípě, na Sychrově nebo na silnicích z Frýdštejna na Malou Skálu a z Nové Vsi nad Nisou na Dolní Černou Studnici,“ doplnila mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Po pádu vzrostlého stromu na kabinu cisterny Tatra zemřel dnes krátce po poledni na Českolipsku její řidič. Nehoda se stala na silnici I/9 za osadou Podolec u Jestřebí. Strom kabinu nákladního auta zcela zdemoloval. Řidič na místě nehody zemřel. „Přivolaný lékař mohl jen konstatovat smrt,“ řekl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Silný vítr zaměstnal i moravskoslezské hasiče, nejčastěji odstraňovali spadlé stromy. Celkem evidovali 25 výjezdů. ČTK to řekl pracovník operačního střediska hasičů.

„Všechny zásahy se obešly bez zranění či výraznější škody,“ uvedl hasič. Dodal, že vítr působil problémy v celém kraji. „Nejčastěji jsme odstraňovali spadlé stromy či uvolněné plechy na střechách,“ dodal. Večer se vítr uklidnil.

Fotogalerie
18 fotografií