Dolnorakouské úřady hlásily ve středu až 25 000 domácností bez elektřiny a ještě dnes ráno byla takto postižena asi tisícovka domácností. Příčinou komplikací jsou vyvrácené stromy a polámané větvě, které popadaly na elektrické vedení. Nejčastěji musely pohotovostní týmy zasahovat v okresech Baden a Sankt Pölten.

Některé silnice musely být uzavřeny a na některá odlehlejší místa tak bylo možné se dostat jen terénními vozy nebo pěšky, informovala agentura APA. Jenom v oblasti Waldviertel na severozápadě Dolních Rakous napadlo až 25 centimetrů sněhu, v hornatějších oblastech i mnohem více.

Sněhová kalamita trápí i Česko:
Video
Video se připravuje ...

Aprílová sněhová kalamita, až 30 cm nového sněhu: Kamiony klouzaly v kopcích. Jiří Krušina, David Vaníček

Také ve Štýrsku na jihu Rakouska si pozdní vpád zimy vynutil ve středu a v noci na dnešek na mnoha místech zásahy hasičských jednotek a zapříčinil několik dopravních nehod. Ve známém poutním městě Mariazell napadlo více než půl metru sněhu.

Na jihu Štýrska se lidé potýkali spíš se silným větrem než sněhem. Hasiči museli odklízet vyvrácené stromy nebo odstraňovat či zajišťovat plakátovací stěny.

Ve vysokohorských oblastech spolkových zemí Tyrolsko a Vorarlbersko nadále platí prostřední stupeň lavinového nebezpečí na pětistupňové škále.

Polsko bez proudu

„Zima útočí“ podle webu Wiadomości také na jihu Polska. Nejhorší situace je kvůli hustému sněžení a větru ve Slezsku. Téměř 95 000 odběratelů, hlavně v Čenstochové a okolí, tam zůstalo bez elektřiny a velmi nebezpečná je také jízda po tamních silnicích. V některých částech polského Slezska napadlo více než 20 centimetrů sněhu.

Ve Švýcarsku během jasné noci ze středy na dnešek padlo několik teplotních rekordů. Na nejméně šesti místech nebyly ještě nikdy naměřeny tak nízké teploty ve druhé polovině dubna. Například ve Vispu v jihošvýcarském kantonu Wallis bylo dnes zaznamenáno minus 5,5 stupně Celsia a v Arose ve východošvýcarském kantonu Graubünden dokonce minus 12,8 stupně, informovala meteorologická služba Metenews.

Němci „topí“ vrtulníky

Rakouští a němečtí vinaři se snaží chránit hrozny před přízemními mrazy a inverzí. Například ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko přelétávají ve výšce 15 metrů nad vinicemi vrtulníky. Zemský ministr Peter Hauk vysvětlil, že se tak vymění teplý a studený vzduch. „Můžeme teplotu zvýšit až o čtyři stupně,“ citovala Hauka agentura DPA. Dnešní a páteční přelety přijdou na zhruba 40 000 eur, přičemž polovinu hradí spolková země a polovinu musí zaplatit pěstitelé vína.

Fotogalerie
20 fotografií