Podle ČHMÚ lze kvůli silnému větru očekávat materiální škody na velkém území, omezení v dopravě, výpadky dodávek elektrického proudu, polomy v lesích i ohrožení lidských životů. Lidé by měli omezit pohyb venku a jízdy autem, neměli by chodit do lesa. Neměli by se ani zdržovat v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny, ale ani v blízkosti větších stromů či sloupů elektrického vedení.

Nejprudší nárazy větru je podle meteorologů lepší přečkat v uzavřených prostorách. Pokud je jízda autem nutná, měli by řidiči jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou učinit auto neovladatelným. Hrozí také neprůjezdnost silnic.

Přes Polsko bude postupovat k východu tlaková níže a v jejím týlu k nám začne proudit studený vzduch od severu. V průběhu noci na neděli a v neděli dopoledne bude postupně zesilovat západní vítr,“ uvedli meteorologové. Nejsilnější vítr s extrémním stupněm nebezpečí předpovídají v poledních hodinách. Vítr bude dosahovat rychlosti od 40 do 58 kilometrů za hodinu s nárazy až do 108 km/h. Na horách ČHMÚ očekává vichřici s nárazy od 126 do 162 km/h.

Na Sněžku lze využít jen spodní úsek

V neděli by také mělo začít v Česku sněžit, a to nejen na horách. „V polohách nad 600 metrů bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách, v bouřkách může docházet k přechodnému snížení dohlednosti a tvorbě sněhové pokrývky,“ uvedl ČHMÚ. Na horách se postupně začnou místy vytvářet sněhové jazyky.

Silný vítr už v pátek zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Turisté tak mohou při cestě na nejvyšší českou horu využít pouze spodní úsek z Pece na Růžovou horu, informoval web lanovky. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Na Sněžce bylo v pátek dopoledne chladno, teplota se držela těsně pod bodem mrazu.

Fotogalerie
47 fotografií