Dálnice a silnice první třídy na Vysočině jsou sjízdné bez omezení. Jsou holé a suché, místy po sněhových nebo smíšených přeháňkách vlhké. V západní části kraje vane jen mírný vítr a bez omezení jsou zde sjízdné i silnice nižších tříd. Na Žďársku a Třebíčsku je vítr silný. V obou okresech nad ránem sněžilo, silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. V pohotovosti bylo 14 sypačů, řekl dispečer krajské správy a údržby silnic.

Teploty se po ránu v kraji pohybují v rozmezí -1 až +2 °C. Přes den mají podle meteorologů vystoupat na 1 až 4 stupně nad nulou. Bude oblačno, přechodně polojasno s přeháňkami, které budou nad 400 metrů n. m. sněhové. Povane mírný jihozápadní vítr rychlostí do 20 km/h.

Kamiony blokují D6 u Lubence

Silnice v Ústeckém kraji jsou většinou sjízdné, ve vyšších polohách s opatrností. V nižších polohách kraje prší, ve vyšších sněží. Problémy jsou na dálnici D6 od hranic kraje u Lubence směrem do Karlovarského kraje. Na komunikaci je nový sníh a blokují ji kamiony.

Dálnice D8 a D7 a silnice prvních tříd jsou mokré a sjízdné bez omezení. V Krušných horách leží na silnicích druhých a nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu, sjízdné jsou s opatrností, místy se tvoří mlhy. Ve vyšších polohách kraje sněží, řidiči by měli být opatrní například na silnici I/9 ve Šluknovském výběžku. V kraji se podle policejní databáze stalo několik menších nehod, obešly se ale bez zranění.

 

Podle meteorologů bude v pátek v Ústeckém kraji zpočátku zataženo až oblačno, na většině území se sněžením. Během dne pak oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty vystoupí na 2 až 5, na horách na -2 až +1 stupeň Celsia.

Ledovka na Pardubicku

Na některých menších silnicích ve výše položených oblastech na východě Pardubického kraje leží sníh. Může být po solení rozbředlý i uježděný. Silničáři také varují před vznikajícím náledím. Se sněhem musí řidiči počítat na silnících druhé a třetí třídy v oblasti Poličky, Žamberka a Lanškrouna. Ledovka se může při teplotách pod bodem mrazu vytvářet na celém území regionu.

V pátek ráno bylo většinou zataženo, foukal slabý vítr. Ve východní části regionu někde sněžilo nebo padal sníh s deštěm, v západní často pršelo. Teploty se pohybovaly mezi -1 až +5 stupni.

Mokré horské silnice na Zlínsku

Silnice v horských oblastech Vsetínska pokrývá vrstva ujetého sněhu do pěti centimetrů, je krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Viditelnost místy snižuje mlha. Vozovky na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku jsou převážně holé a suché, na Zlínsku a Vsetínsku jsou většinou vlhké, nebo mokré.

Teplota se ráno pohybovala od -1 do +5 °C. Místy vane slabý vítr. Odpolední maxima dosáhnou podle předpovědi šesti stupňů. Meteorologové očekávají přes den občasný déšť, ve vyšších polohách déšť se sněhem nebo sněžení. Postupně bude sílit vítr, který může na horách dosáhnout v nárazech rychlosti až kolem 70 kilometrů za hodinu.

Na Liberecku platí omezení pro kamiony

Na Liberecku od časného rána sněží. Jde většinou o mokrý sníh, v nižších polohách s deštěm, povrch pak začíná klouzat. V horských oblastech napadlo i přes 5 centimetrů sněhu. Pozor by si měli dát hlavně řidiči kamionů, ve stoupáních mohou mít problémy, řekl Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. Sněžení by podle něj mělo ustávat až odpoledne, pro nákladní vozy nad 3,5 tuny proto už druhý den zůstává uzavřena silnice 10 z Tanvaldu do Harrachova a do Polska.

Podle Pospíšila nyní sněží na většině území kraje, v nížinách jde ale většinou o sníh s deštěm. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. I na hlavních tazích ale leží zbytky rozbředlého sněhu, které mohou klouzat. Problémy tak mohou mít kamiony ve stoupáních na Semilsku, ale také třeba na silnici 9 směrem na Rumburk nebo na silnici 13 v Kamenickém Šenově. Na silnicích nižších tříd leží slabá vrstva ujetého sněhu.

Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by mělo sněžení postupně ustávat a obloha by se měla vyjasňovat. Teploty, které teď ráno klesají k -2 stupňům, by přes den měly vystoupat až ke čtyřem stupňům nad nulou. V noci na sobotu už by mělo sněžit jen ojediněle, hlavně na horách. Teploty ale klesnou až k -6 stupňům.

V Olomouckém kraji silně sněžilo

Na severu Olomouckého kraje od časných ranních hodin silně sněží, na silnicích je proto nutná zvýšená opatrnost. Napadnout mohlo podle správců cest zhruba 20 centimetrů sněhu, husté sněžení zatím neustává. Počítat by s ním měli i kvůli snížené dohlednosti především řidiči na Červenohorském sedle, sněžilo však i v nižších polohách. Všechny silnice jsou sjízdné.

„Silné sněžení tady máme již od 2:00. Silnice máme prohrnuté až na asfalt, je to holé a mokré, ale stále silně sněží. V terénu máme dva sypače, stále jezdí kyvadlově tam a zpět a silnice udržují. Odhadem napadlo 20 centimetrů, ale do toho také silně fouká. Sněžilo i v nižších polohách, ale ne tak intenzivně jako například na Červenohorském sedle,“ řekla dispečerka společnosti, která na Šumpersku a Jesenicku udržuje hlavní tahy.

Sypače vyjely i na silnice vedlejších tříd, po chemickém posypu jsou nyní holé a mokré. Na Jesenicku musejí řidiči počítat od středních poloh na inertních cestách se slabou vrstvou ujetého sněhu krytou posypem. Podobná situace je i na vedlejších cestách Šumperska, podle správců cest leží v oblasti Hanušovic pět centimetrů nového sněhu. V oblasti Šternberska upozorňují silničáři na cestách udržovaných inertně na výskyt zmrazků.

Rozbředlý sníh v Královéhradeckém kraji

Vyšší polohy Královéhradeckého kraje v noci a ráno zasáhlo sněžení. Na silnicích zejména na Trutnovsku a v Krkonoších leží zbytky rozbředlého sněhu. Sněžilo i v Orlických horách. Teploty se ráno v kraji pohybovaly od jednoho do čtyř stupňů Celsia, na horách mrzlo. Sněžení nebo déšť se sněhem se bude ve vyšších polohách kraje objevovat i přes den, na horách by sněžení mohlo být četnější. Teploty mají být od tří do šesti stupňů, na horách bude kolem minus jednoho stupně.

Video
Video se připravuje ...

Ráno náledí, odpoledne sněhové jazyky. O víkendu dejte pozor hlavně na silnicích Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený

Fotogalerie
13 fotografií