U Jiříkova na Děčínsku sjel autobus do příkopu. Hasiči pomohli cestujícím ven. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Jednu ženu odvezla záchranná služba. Dopravu ve Šluknovském výběžku komplikuje nový sníh.

Nehoda se stala po poledni na silnici nižší třídy u Starého Jiříkova. „Autobus sjel koly do příkopu, dveře nešly otevřít. Uvnitř bylo jedenáct cestujících. Hasiči autobus otevřeli a pomohli cestujícím ven,“ uvedl Marvan. Těhotnou ženu převzali záchranáři.

Kudy se ženou mraky plné sněhu? Sledujte radar ZDE

Ve Šluknovském výběžku se stalo více nehod, většinou šlo ale o drobné havárie. Silnici II/265 u Starých Křečan zablokoval uvízlý kamion, místem projedou jen osobní auta.

V Krkonoších hrozí laviny

„Z důvodu zhoršující se viditelnosti, zesilujícího větru a tvorby návějí nedoporučujeme hřebenové túry,“ píše se v hlášení horské služby.

Na hřebenech Krkonoš leží přes metr sněhu a v posledních hodinách napadlo za působení silného jižního větru nejméně 15 centimetrů nového sněhu. „Vítr dosahoval rychlosti přes 20 metrů za sekundu (přes 72 km/h). Ten přemisťuje sníh do závětrných partií. Zde se na některých místech mohou vyskytnout deskové laviny středních rozměrů. Sněhové profily zde vykazují střední až slabou stabilitu. V současné době stále silně sněží a fouká silný jižní vítr, což bude lavinovou situaci nadále zhoršovat,“ uvedl na webu Pavel Cingr z krkonošské horské služby. Podle něho tak lavinové nebezpečí roste.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Třetí stupeň tuto sezonu platil již několikrát.

Zastavila se i lanovka na Sněžku

Kvůli silnému větru od rána stojí i horní úsek lanovky na Sněžku. Turisté mohou v úterý využít jen dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. „Na Sněžce je silný vítr, určitě přes 20 metrů za vteřinu (přes 72 km/h). Stále chumelí a podle předpovědi bude sněžit i zítra (ve středu). Předpokládám, že horní úsek nepojede určitě ještě dva dny,“ řekl ČTK náčelník lanové dráhy Jiří Martinec.

Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů.

Podle předpovědi meteorologů by mělo sněžit i v příštích dnech, na horách i vydatně.

Video
Video se připravuje ...

Turistky v Tatrách nedaly na varování a zavalila je lavina tv JOJ