Britská meteorologická služba v neděli počítala s dalším sněhem a teplotami, které mohou na několika místech Británie spadnout i deset stupňů pod bod mrazu. V Dartmooru na jihozápadě Anglie by mohlo napadnout až 25 centimetrů sněhu.

Hembsby leží na pobřeží v Norfolku a pozemky na strmém břehu ohrožuje eroze, kterou urychlují sníh, led a silné vichřice. V prosinci 2013 se tam do moře zřítilo pět domů a další byly poškozeny, pobřežní linie se stále přibližuje stavbám. „Před pěti hodinami jsem měl ještě devět metrů zahrady, teď je pryč,“ řekl jeden občan, který musel být evakuován. Ještě před dvěma lety byl jeho dům od břehu vzdálen 90 metrů. „Doufám v zázrak,“ řekl tento muž.

Současná vlna tuhé zimy, jíž dali Britové žertovnou přezdívku minibestie z východu, značně narušila dopravu. Zrušeno bylo mnoho letů i železničních spojů.

Meteorologická služba vydala pro jihozápadní Anglii, části Walesu a centrální region West Midlands výstrahu, která platí do 22:00 SEČ. Policie považuje některé silnice za špatně sjízdné. U Edlingtonu v noci uvázlo ve sněhu 35 automobilů, v hrabství Linconlnshire policisté vyprošťovali auta několik hodin.

Bristolské letiště kvůli špatným podmínkám přerušilo provoz do 13:00 SEČ, mnohá letiště včetně londýnského Heathrow požádala cestující, aby si zjistili informace o letu předem. Heathrow v sobotu zrušil 100 letů a dnes počítá s dalším narušením letového řádu. Spoje vypravované do Londýna z Prahy odlétají podle řádu, jeden je na příletu zpožděn.

Podobně také lidé, kteří chtějí použít železnici, mají využít informační stránku drah. Několik spojů bylo zrušeno a další jsou zpožděny.

S rozmary počasí se potýká také Chorvatsko. V centrální oblasti Kosinj vyhlásili pohotovost kvůli záplavám. Rozlitá voda z řeky Lika odřízla od silničních tahů asi 500 lidí, v několika vesnicích je přerušena dodávka elektřiny. Zástupce města Perusić řekl, že voda tam stoupá každou hodinu o pět centimetrů. Podle televize bylo zatopeno dvacet domů a dalším záplava hrozí.

Příčinou záplav je tání množství sněhu, který napadl v centrálním Chorvatsku koncem února a začátkem března. Potom v oblasti silně pršelo.

Fotogalerie
32 fotografií