Přes 36 stupňů se v pátek teplota vyšplhala také v Řeži u Prahy, kde bylo 36,6 °C. O dvě desetiny stupně méně meteorologové naměřili v Dobřichovicích. Tropický den, tedy takový, kdy teploty neklesnou pod 30 stupňů, v pátek zaznamenalo 77 procent stanic ČHMÚ.

Na teplotní rekordy byl pátek přesto skoupý. Tabulku nejvyšších teplot pro 3. srpen přepisovali pouze na třech stanicích, které měří teplotu alespoň tři dekády. Byly to stanice Čáslav-Nové město (dnes 35,3 °C), Vavřinec-Žíšov na Kutnohorsku (34,3 °C) a Přibyslav (33,4 °C).

Tropický primát drží zatím středa

Noc na pátek byla tropická téměř na pětině měřicích stanic. Nejvyšší minimální teplotu zaznamenala stanice Holovousy na Jičínsku, a to 24,2 stupně. Na 61 ze 144 stanic měřících alespoň 30 let dokonce zaznamenali nejvyšší teploty pro noc z 2. na 3. srpna. Patřilo mezi ně i pražské Klementinum, kde teplota v noci neklesla pod 23,3 stupně, čímž byl o čtyři desetiny stupně překonán rekord z roku 1798.

Vlna veder trvá v Česku od začátku týdne. Středa byla zatím nejteplejším dnem celého roku, v Řeži u Prahy meteorologové naměřili 38 stupňů.

Fotogalerie
21 fotografií