Před větrem meteorologové varovali už dřív. V nárazech může foukat rychlostí 60 až 80 kilometrů v hodině, na horách až 110 km/h. Silný vítr očekávají v Čechách a na Českomoravské vrchovině od novoročního odpoledne do středečního večera, na Moravě a ve Slezsku ve středu ráno a dopoledne. Vítr může poškodit stromy a budovy, meteorologové doporučují opatrnost při řízení aut. Na horách by lidé neměli chodit na hřebeny.

Během středečního odpoledne a večera bude vítr od západu slábnout a může začít sněžit i v nížinách. „Protože se bude postupně ochlazovat, začnou se již v druhé polovině noci na středu od vyšších poloh vytvářet zmrazky a náledí, jejichž tvorba se během středečního odpoledne a večera přesune do středních a nižších poloh,“ uvedl ČHMÚ.

Závěje na Karlovarsku a Liberecku

Výstraha před sněhovými jazyky a závějemi platí v celém Karlovarském a Libereckém kraji, v dalších regionech jen na části území.

Meteorologové varují před úrazy po uklouznutí, starší nebo méně mobilní lidé mají omezit vycházení ven. Řidiči by měli jezdit opatrně, některé silnice mohou být nesjízdné.

Fotogalerie
5 fotografií