Ještě v pondělí přitom v Česku padaly teplotní rekordy a noc na úterý byla v Praze tropická.

Dnešní ráno bylo po delší době osvěžující s průměrnou minimální teplotou kolem deseti stupňů Celsia. Dokonce byla i místa, kde mrzlo,“ uvedli meteorologové na facebooku. Mrazivé ráno zaznamenali v Jizerských horách, na Šumavě a v Krušných horách.

Česká republika přitom v posledních týdnech zažívala spíše horko a tropické noci. Červen byl s průměrnou teplotou 20,7 stupně Celsia nejteplejší od roku 1961, odkdy jsou měsíční průměry v Česku sledovány. Patřil zároveň mezi pět nejteplejších měsíců od roku 1961. Dosud nejteplejší červen meteorologové zaznamenali v roce 2003, kdy průměrná teplota byla o 1,3 stupně nižší než letos v červnu.

Týden plný teplotních rekordů

Teplotní rekordy v Česku padaly ještě v pondělí. Nejtepleji bylo v Kuchařovicích na Znojemsku, kde se teplota vyšplhala na 38,4 stupně Celsia. V pondělí odpoledne se přes Česko přehnaly bouřky a začalo se pozvolna ochlazovat.

V noci na úterý ještě většina pražských stanic zaznamenala tropickou noc a ráno teplota klesla pár desetin pod 20 stupňů. Výjimkou bylo Klementinum s ranním minimem 20,5 stupně. Do konce pracovního týdne meteorologové očekávají v Česku slunečné počasí s letními teplotami a jen minimem srážek.

Stanice  teplota (ve stupních Celsia)
Jizerské hory: Kořenov, Jizerka-rašeliniště  -2,3
Šumava: Rokytská slať  -2,0
Šumava: Kvilda-Perla, Jezerní slať  -2,0
Krušné hory: Jelení  -1,3
Krušné hory: Rolava  -1,1
Jizerské hory: Kořenov, Jizerka  -0,9

Fotogalerie
12 fotografií