Příspěvky na sociálních sítích z Amsterdamu ukazují, že lidé byli přírodím úkazem překvapeni. „Je to tornádo? Šílené!“ zní z jednoho videa. Místní meteorologická služba ale říká, že zatím není stoprocentně jisté, zda bylo možné vír skutečně označit za tornádo. Bude třeba sesbírat data ze stanic a zjistit, jestli jeho vítr dosahoval potřebné rychlosti. 

Škody nicméně vytvořil. Nizozemská stanice NOS informuje, že poškozena byla minimálně jedna loď a na cyklostezku spadl strom.

Krizový tým a tisíce telefonátů

Horší situace byla v Lucembursku, kde tornádo ničilo, co se dalo. Mluvčí tamní policie uvedla, že za sebou nechalo zkázu v délce pět až sedm kilometrů. Nejvážněji zasáhlo města Petingen a Käerjeng, kde bylo zcela zničeno nebo poškozeno zhruba 160 domů. Mnoho budov je neobyvatelných a úřady musely zřídit nouzové přístřešky. V jednu chvíli policie a hasiči za několik minut přijali více než 1000 tísňových volání.

Tornádo vyvracelo sloupy elektrického vedení a v některých částech byly přerušeny dodávky elektřiny. Vláda vytvořila krizový tým.

Skupinu fotbalistů zasáhl blesk

Na mnoha místech v jižním Německu silné lijáky zaplavily ulice a sklepy, vítr vyvracel stromy a poškodil auta. Policie musela požádat účastníky festivalu Taubertal, aby se ukryli ve svých vozech nebo ve městě. Asi 400 z 15 000 účastníků se ukrylo ve víceúčelové hale. Některé účastníky lehce zranily poletující předměty. V Bádensku-Württembersku se zřítil cirkusový stan a v jednom z měst regionu byla poškozena sportovní hala, u níž hrozí, že se zhroutí. Budova musela být zajištěna.

Po zásahu blesku nedaleko sportovního hřiště pak muselo být ošetřeno 15 fotbalistů ve věku 19 až 48 let, kteří na hřišti trénovali. Zranění jsou většinou jen drobná, jeden člověk byl krátce v bezvědomí.

Německá meteorologická služba varovala, že bouře mohou některé oblasti zasáhnout i v sobotu, například jihovýchodní Bavorsko. Neměly by už ale být tak silné.

Fotogalerie
27 fotografií