V Pardubickém kraji platí výstraha s extrémním stupněm nebezpečí od 08:30 do 11:30. Voda může zaplavit níže položené obytné oblasti, některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Kvůli podmáčené půdě je riziko pádu stromů. Lidé by měli omezit pohyb v rizikových oblastech, nekoupat se a nesjíždět řeky na lodích.

Kde prší a bouří, můžete sledovat na radaru Blesku

Vysoký stupeň nebezpečí platí na Kostelecku a Chrudimsku. Na Orlici, Tiché Orlici, Novohradce a Chrudimce je nyní druhý povodňový stupeň, přičemž Orlice v Týništi a Novohradka v Úhřeticích jsou na hranici druhého a třetího stupně. „Kulminaci očekáváme kolem poledne. Loučná v Dašicích je na prvním stupni, očekáváme dosažení druhého stupně a kulminaci v noci,“ uvedli meteorologové.

Na dalších místech platí nízký stupeň nebezpečí. „V důsledku dotoku z horních částí povodí očekáváme vzestup hladiny středního Labe, kulminaci očekáváme těsně nad úrovní prvního stupně povodňové aktivity,“ uvedl ČHMÚ. Výstraha proto platí například na Kolínsku, Brandýsku nebo Nymbursku. Na první stupeň by mělo ještě vystoupat také Labe v Přelouči nebo Morava v Olomouci - Nových Sadech.

Řeky se rozvodnily už po pondělním vydatném dešti, zejména ve východní části České republiky. V noci na úterý platil na několika místech třetí povodňový stupeň, v úterý dopoledne ale hladiny opadly.

Video
Video se připravuje ...

V Česku opět hrozí povodně: Takhle zasahovali hasiči v červnu v Libereckém kraji HZS Libereckého kraje

Fotogalerie
53 fotografií