„Předpokládáme, že období od 1. do 28. března bude teplotně průměrné až slabě nadprůměrné,“ uvádějí meteorologové. Pravděpodobně nejteplejší bude týden od 22. března, když už by i noční teploty měly zůstávat nad bodem mrazu.

Příští týden začne sérií nadprůměrně teplých dní. Před víkendem ale do Česka znovu dorazí prudké ochlazení, takže pro neděli 7. března předpovídají meteorologové denní maxima jen kolem jednoho stupně. Vyhlídka na příští pátek a víkend je taková, že by se do Česka mělo opět vrátit sněžení. V dalších třech týdnech by se ale mělo opět postupně oteplovat.

Sledujte meteorologický radar Blesku

Srážkově bude letošní březen nanejvýš průměrný, možná i mírně sušší. V jednotlivých týdnech spadne většinou od čtyř do osmi litrů vody na metr čtvereční.

V pondělí bude podle ČHMÚ zataženo s nízkou oblačností, místy mlhy - a to i mrznoucí. Během dne však bude na většině území jasno nebo skoro jasno. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 6 až 11 °C, při déletrvající nízké oblačnosti nebo mlze bude kolem 4 °C.

V úterý bude jasno nebo skoro jasno, opět místy mlhy či zataženo s nízkou oblačností, která se ojediněle udrží po většinu dne. Nejvyšší denní teploty vyskočí na 8 až 13 °C, při déletrvající nízké oblačnosti nebo mlze kolem 5 °C.

Ještě o něco tepleji má být ve středu, kdy se nejvyšší denní teploty budou pohybovat v rozmezí 9 až 14 °C, při déletrvající nízké oblačnosti nebo mlze kolem 6 °C. Po všechny tři dny mohou teploty v nosi klesnout k -3 °C.

Průměrná teplota v Česku v období od 1. do 28. března je 2,7 stupně Celsia. Nejchladněji bylo touto dobou podle dostupných údajů v roce 1987 s průměrnou teplotou minus 3,3 stupně, zatímco o tři roky později bylo v průměru plus 6,5 stupně Celsia.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Fotogalerie
29 fotografií