Rozsah škod a ztrát na životech v sobotu vyhodnocovali i v několika dalších státech poté, co se částmi amerického jihu a středozápadu v noci z pátku prohnala série mimořádně silných bouří. Podle deníku The New York Times (NYT) bylo dohromady nahlášeno 40 tornád. To nejničivější, které zasáhlo jihozápad Kentucky, putovalo při zemi po dráze delší než 200 mil (320 kilometrů). V Kentucky, Illinois, Tennessee, Arkansasu a Missouri k sobotnímu večeru evidovali celkem 36 potvrzených obětí, uvádí agentura AP.

V desetitisícovém městečku Mayfield, které stálo přímo v dráze hlavního tornáda, záchranáři prohledávají ruiny továrny, kde se vyráběly svíčky. Ze zhruba 110 lidí, kteří byli v době katastrofy na místě, se podařilo zachránit 40. „Byl by ale zázrak, kdyby ještě někdo další přežil,“ prohlásil guvernér Beshear. Ve městě byla zničena i hasičská a policejní stanice, což dále situaci komplikuje.

Videa a fotografie zveřejněné na sociálních sítích ukazují obraz totální zkázy. Z některých budov v Mayfieldu zbyly jen hromady sutin, na ulicích bylo vidět množství poničených aut zavalených troskami.

Ve státě Kentucky zůstávají rovněž desítky tisíc lidí bez elektřiny a bez vody,. „Je to nepopsatelné, nikdy jsem nic takového neviděl. Tornádo lámalo mohutné kovové tyče napůl, zdvihalo a odnášelo velké kamiony a srovnávalo domy se zemí. Bohužel bylo zcela zničeno i mnoho budov, v nichž byli pravděpodobně lidé,“ popsal obraz zkázy kentucký guvernér Beshear.

„Byli jsme si celkem jistí, že v Kentucky přijdeme o více než 50 lidí, teď už je jasné, že jich je přes 70. Po pravdě řečeno je možné, že než skončí den, bude bilance přesahovat stovku,“ řekl Beshear novinářům.

Nejméně šest mrtvých po pády střechy skladu Amazonu

Noční bouře s tornády devastovaly obytné domy, kostely i podniky a zanechaly za sebou „scény zkázy jako z jiného světa“, píše NYT. Nejméně šest mrtvých si vyžádal pád střechy jednoho ze skladů společnosti Amazon ve městě Edwardsville ve státě Illinois, sdělil šéf místních hasičů. Z budovy se podařilo uniknout 45 lidem, ovšem nebylo jasné, kolik jich bylo celkem uvnitř, když se částečně zhroutila. Prohledávání trosek pokračuje, přičemž úřady už nepředpokládají, že by v nich mohl být někdo živý.

I pro Illinois a další zasažené státy bude k dispozici federální finanční pomoc, pokud to budou potřebovat, uvedl prezident Biden. Prezident označil způsobená úmrtí za „nepředstavitelnou tragédii“ a řekl, že se modlí za ty, kdo své blízké ztratili nebo jejich osud neznají. „Federální vláda udělá maximum, aby pomohla,“ uvedl Biden.

Série bouří z páteční noci byla nezvykle silná pro danou roční dobu, mimořádný je takto pozdě v roce i výskyt tornád. Tyto úkazy do centrální části USA přinesla studená fronta sahající od Louisiany až po Velká jezera, která se posouvala směrem na východ. Další silná tornáda už se neočekávala, na východě USA nicméně hrozily silné bouřky s prudkými nárazy větru.

Další z tornád zasáhlo v noci domov pro seniory v obci Monette na severovýchodě Arkansasu. Úřady zde nejprve informovaly o dvou mrtvých, později ale šéf okresní správy Marvin Day bilanci snížil na jednu oběť. Zařízení zasažené tornádem mělo kapacitu zhruba 90 lůžek a v troskách bylo v jistém okamžiku uvězněno 20 lidí. Starosta města Bob Blankenship stanici CNN řekl, že v Monette kvůli tornádu zemřeli nejméně dva lidé.

V nedaleké obci Leachville zemřela žena, jež po příchodu bouře nestihla uniknout ze supermarketu, řekl televizi CNN místní šerif. Další úmrtí evidovali v souvislosti se zřícením budovy východně od St. Louis ve státě Missouri, píše AP. Úřad pro krizové situace státu Tennessee následně oznámil tři úmrtí související s extrémním počasím.

Při nočních tornádech umírá dvakrát více lidí

Větrné víry jsou považovány za obzvláště nebezpečné, když přicházejí v nočních hodinách. „Podle statistik při nočních tornádech umírá dvakrát více lidí než při tornádech ve dne,“ uvedl meteorolog Dave Hennen. Noční tornáda jsou častější ve státech Arkansas, Tennessee či Kentucky.

Meteorologové se snaží určit, zda lze víkendové extrémní počasí připisovat klimatickým změnám. Zjistit, jaký mají vliv na frekvenci tornád, je pro experty složité, mimo jiné proto, že chápání těchto fenoménů se stále vyvíjí, píše AP. „Uvádí nicméně, že atmosférické podmínky, které dávají vzniknout takovýmto epizodám, jsou s oteplováním planety v zimních měsících intenzivnější,“ dodává agentura.

Video
Video se připravuje ...

Obraz zkázy: Takhle tornádo zdevastovalo čtvrť Bažantnice v Hodoníně. pro Blesk.cz - Pavel Šilt

Video
Video se připravuje ...

Muž natočil tornádo na Moravě z bezprostřední blízkosti. Policie ČR / obyvatel Lužic

Fotogalerie
90 fotografií