Dnes ráno dosahoval vítr na Sněžce rychlostí okolo 80 km/h, hodinu po půlnoci tam vítr dosáhl v nárazu rychlosti 105,8 km/h, vyplývá z dat měřicí stanice v České poštovně Anežka na vrcholu Sněžky. Podle polské horské služby byla ráno na Sněžce mlha a teplota okolo minus dvou stupňů Celsia.

Sledujte počasí na radaru Blesku

Sněžka nemá podle zástupců Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve středoevropském prostoru obdoby. Má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a je pro středoevropské horstvo vzácný. Proto je na ní klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často ani neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších. Odborníci takový typ hory nazývají karlingem nebo také matterhornem, podle názvu alpské hory.

U nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, minus jeden stupeň Celsia a vítr dosahoval v nárazech 43 km/h, uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

Slunce vystřídají mraky

Studené a větrné počasí ovládne o víkendu celou republiku, pronikl k nám studený vítr od severu. „V sobotu může fouknout v nárazech až kolem 55km/h. Na obloze se během víkendu bude střídat slunce s mraky a srážky se vyskytnou zejména na severu, převážně na horách (místy i sněhové),“ napsal ČHMÚ.

Fotogalerie
23 fotografií