Teplotní rekordy je podle Sýkorové možné očekávat i na Nový rok. Zopakovala by se tak situace z předchozího přelomu roku. Nad území České republiky proudí od jihozápadu velmi až extrémně teplý vzduch ze severozápadu Afriky, uvedl ČHMÚ dopoledne na twitteru. „V následujících 48 hodinách tak naměříme na některých místech teploty možná až o 15 stupňů Celsia nad normálem v tomto období,“ dodal.

Sledujte vývoj počasí na radaru Blesku

Nejtepleji dnes bylo určitě v Praze a středních Čechách, uvedla Sýkorová. Na východě Česka teploty podle ČHMÚ snižuje inverze, vzduch je tam teplejší až ve vyšších vrstvách, kde se neměří.

V Dobřichovicích i Komořanech se teploty zaznamenávají méně než 30 let, mezi 112 silvestrovských maxim tak hodnoty z těchto stanic meteorologové nezahrnují. Víc než 18 stupňů Celsia dnes teploměr ukázal ještě v Neumětelech na Berounsku, kde už jde o dlouhodobý rekord. Naměřených 18,1 stupně tam překonalo dosavadní maximum 13,1 stupně z loňského silvestra.

Pro Nový rok předpověď počítá s teplotními maximy mezi 13 a 17 stupni Celsia, na Moravě a na severovýchodě Čech devět až 13 stupňů. Podle Sýkorové navíc bude na Nový rok slunečněji než dnes. Je tak možné očekávat překonání dosud nejvyšší novoroční teploty 15,7 stupně Celsia, kterou v Kopistech na Mostecku meteorologové naměřili na počátku letošního roku.

Silvestrovské počasí v Česku připomínalo spíš jaro. (31.12.2022)
Autor: Blesk:David Malik

Rekordy v Německu

Také Německo se s rokem 2022 loučí rekordně vysokými teplotami. V obci Wielenbach na jihozápad od Mnichova naměřili 20,8 stupně Celsia. V samotném Mnichově bylo 20 stupňů a na dvou místech v Bádensku-Württembersku 20,3 stupně Celsia. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Německá meteorologická služba (DWD).

Silvestrovská noc v Německu bude teplá, meteorologové předpovídají teploty nad deset stupňů. Doposud nejtepleji bylo v Německu v roce 1961 v Müllheimu, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 17,0 stupně. Loni ve městě Freiburg im Breisgau naměřili hodnotu jen o málo nižší: 16,9 stupně, píše agentura DPA.

Také ve Švýcarsku padaly teplotní rekordy platné pro dnešní den, v Délemontu v kantonu Jura bylo 20,9 stupně Celsia.

Zejména na jihozápadě Německa dnes v noci očekávají silný vítr. Kvůli němu zrušilo ohňostroje několik měst v Nizozemsku, mezi nimi třeba Amsterodam.

Fotogalerie
30 fotografií