„Nyní neevidujeme v Krumlově žádné velké škody. Máme od Povodí Vltavy slíbeno, že těch necelých 90 kubíků (metrů krychlových) je maximum, které budou pouštět. Potrvá to několik dní, než se dostanou na jistotu snížení hladiny. To znamená, že se hladina v Krumlově nezvýší. Myslíme si, že pokud vydrží počasí, tak ten stav bude setrvalý. Nečekáme žádný zvrat, pokud nezačne nějak hodně pršet,“ řekl místostarosta. Město ani nepřipravuje další preventivní opatření.

Sledujte počasí na radaru Blesku

Vltava je na třetím stupni od 28. prosince. Na druhém stupni povodňové aktivity je kvůli většímu odpouštění vody z Lipna také Vltava ve Vyšším Brodě, na prvním povodňovém stupni je řeka v Zátoni. V Krumlově je hladina řeky těsně nad 220 centimetry. Tato výška hladiny se v Krumlově drží od 23. prosince, kdy zatím kulminovala na 222 centimetrů, jak řekl Toman. „Téměř celou dobu se nacházíme v třetím (povodňovém) stupni. Máme hlášenou pouze vodu v nějakých sklepích bez velkých škod. Kdyby se ale hladina zvedla, byly by škody mnohonásobně větší,“ řekl místostarosta.

Zástupci Povodí Vltavy radnici sdělili, že řízený vyšší odtok z Lipna bude stejný jako poslední dny, a to až do pondělí 1. ledna. Hladina Vltavy v Českém Krumlově proto nadále zůstává na třetím stupni povodňové aktivity. „Situace na řece je ale stabilizovaná. Povodňová komise situaci nadále monitoruje,“ uvedla radnice.

Radnice rozmístila už ve čtvrtek preventivně v centru stovky pytlů s pískem. Škody jsou zatím minimální, voda v týdnu zaplavila jen několik sklepů a zahrádek, řekl před víkendem ČTK starosta Alexandr Nogrády (ANO). Nejohroženější je podle něj Rybářská ulice a tamní restaurace a další provozovny. Ministr zemědělství uvedl, že Povodí Vltavy přistoupilo k regulovanému odpouštění vody z Lipna, protože nádrž je plná a na Šumavě je velké množství sněhu.

„Výstraha před povodňovou pohotovostí zůstává v platnosti do sobotního večera pro ORP Ústí nad Labem a Děčín. Výstraha před povodňovou bdělostí pro Hlavní město Praha zůstává v platnosti do odvolání. Hladina Vltavy v Praze je řízenou manipulací udržována nad úrovní 1. SPA,“ upozornil v poledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a dodal, že pokles Vltavy v České Krumlově na druhý povodňový stupeň očekává během dneška.

První povodňový stupeň v Litoměřicích

Hasiči dnes odpoledne ve spolupráci s policejními potápěči vyprostili kajutovou loď, která před dvěma dny uvízla i s částí mola v Litoměřicích pod Tyršovým mostem. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. První stupeň povodňové aktivity platil dnes v 17:00 na dolním Labi v Děčíně, Ústí nad Labem i v Litoměřicích. Hladina nadále klesá.

„Loď bude kotvit u výletní lodi Florentýna. Část mola byla zatím ponechána na dně řeky,“ uvedl mluvčí. Hladina Labe v Litoměřicích klesla dnes ráno na první stupeň. Stav bdělosti bude platit, dokud výška vody v řece neklesne pod 2,5 metru. Ve 16:50 dosahovala hladina 294 centimetrů.

Video
Video se připravuje ...

V Mrákotíně na Jihlavsku došlo k narušení hráze rybníka Aktu.cz

Fotogalerie
63 fotografií