Zatímco na horách stoupaly teploty vysoko nad nulu, na několika desítkách stanic ve středních, severních a severovýchodních Čechách maximální odpolední teplota dokonce nevystoupala ani nad minus dva stupně Celsia. Nejnižší maximum pak bylo v Ústí nad Labem v Kočkově, a to minus 3,7 stupně.
„Zajímavostí dnešního dne bylo také velmi lokální průmyslové sněžení, které se vyskytlo v Praze v blízkosti Malešické spalovny a také v Plzni v blízkosti teplárny,“ upozornili meteorologové. Průmyslové sněžení vzniká poblíž chladících věží a dalších zdrojů vodní páry. Podle ČHMÚ je možné, že se tento jev vyskytne i v dalších dnech.
V nížinách bylo dnes ráno v Česku většinou mezi minus dvěma až minus sedmi stupni Celsia. Odlišná situace je na hřebenech hor, kde jsou vlivem inverze teploty i výrazně nad bodem mrazu. Například na Lysé hoře nebo na Sněžce je kolem plus pěti stupňů, uvedli dnes kolem 07:30 meteorologové.
Na Šumavě naopak druhý den klesly teploty hluboko pod bod mrazu. Na Rokytské slati dnes překonaly minus 16 stupňů Celsia. Je to aktuálně nejnižší hodnota pro dnešní den v ČR, řekla ČTK Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.
Na mnoha místech v Česku se přes noc vytvořila námraza, na kterou si měli dát pozor zejména řidiči. Se zvyšujícím se provozem se totiž jíní na vozovkách ujezdí do vrstvy náledí a budou kluzké ještě více. „Na řadě míst napříč republikou silnice klouzaly, opatrnost je tedy na místě,“ apelovali meteorologové. V zastíněných úsecích silnic podle nich může jíní přetrvávat i celý den, riziko tam dnes tedy zcela nepomine.
Hlavně v severních a středních Čechách a ve Slezsku dnes ráno ČHMÚ registroval také mrznoucí mlhy. Mlha nebo posléze nízká oblačnost někde přetrvá celý den. Teploty v takovém případě nepřekročí nulu a v těchto místech tak zaznamenají takzvaný ledový den. Jinde bude ale poměrně teplo a slunečno s teplotami kolem plus čtyř stupňů Celsia a to i na horách.
„Následující noc bude velmi podobná, na podobných místech jako dnes očekáváme mrznoucí mlhy a tvorba jíní (námrazy) bude riziková i nadále,“ varuje ČHMÚ.
Smog v Moravskoslezském kraji
Pro východ Moravskoslezského kraje vyhlásili meteorologové v noci na dnešek smogovou situaci. Důvodem je vysoká koncentrace prachových částic v ovzduší. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) nevyloučil ani vyhlášení regulace, při které musí některé podniky omezovat výrobu.
Smogová situace platí od dnešních zhruba 02:00 pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. Nejhorší situace byla kolem 03:00 v Rychvaldu na Karvinsku, kde činil dvanáctihodinový průměr přes 166 mikrogramů prachových částic na metr krychlový vzduchu.
Sledujte radar Blesku
Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku a jen krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy.
Smogovou situaci meteorologové vyhlašují v okamžiku, kdy hodnota dvanáctihodinového průměru koncentrací prachových částic překročí 100 mikrogramů na krychlový metr a zároveň je předpověď meteorologických podmínek nepříznivá pro dalších 24 hodin.
Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že alespoň na polovině stanic překročí dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných prachových částic PM10 hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a rovněž navíc nelze následující den očekávat zlepšení situace. Regulace znamená, že vybrané podniky musí omezovat výrobu.
Zárybnická o Lavinách v Česku: Patnáctiletá Eliška přežila 4 hodiny pod lavinou. Co jí zachránilo? Bára Holá