. Škody na majetku nepáchá velká voda, ale už od pátku spíš silný vítr - vyvrací stromy, které komplikují železniční dopravu, hasiči také zajišťovali několik uvolněných střech, popadané větve odstraňovali i ze silnic a ulic.

Meteorologové čekají večer ochlazování a ustávání srážek, v neděli by měly hladiny ještě stoupat ve středních a dolních úsecích, ale mají už překročit nejvýše první ze tří povodňových stupňů. Třetího stupně, tedy ohrožení, dnes dosáhly jen Vydra v Modravě a Otava v Sušici na Klatovsku. Zatímco Vydra už klesla na druhý stupeň, Sušice v Otavě ještě krátce před 17:00 na třetím stupni byla, i tam už by ale měla kulminovat a klesat.

Meteorologové už v pátek upozornili, že zejména Klatovsku hrozí záplavy. Obě místa, kde dnes hladiny vystoupaly na nejvyšší stupeň povodňové aktivity, jsou v tomto regionu. Nejprve se na něj po poledni dostala Vydra v Modravě, ale brzy se vrátila na stupeň číslo dvě. Kolem třetí odpoledne na třetí stupeň stoupla řeka Otava v Sušici. Na druhém povodňovém stupni byla v Plzeňském kraji kolem 17:00 Otava v Rejštejně. "Hasiči i povodňové štáby situaci sledují, voda zatím nikde nepůsobí problémy," řekl dnes řídící důstojník krajských hasičů Jaroslav Hrdlička.

Druhý povodňový stupeň byl krátce před 17:00 i na Sázavě ve Žďáru nad Sázavou a v obci Sázava na Vysočině, ve stejném kraji byl ještě na Svratce v Dalečíně, na řece Balinka v Balině, na Oslavě v Dolních Borech a na řece Doubravě v Bílku, což je část Chotěboře. "Dvojku" měli rovněž na řece Libuňce v turnovské části Pelešany v Libereckém kraji. Na druhém stupni byla kolem 17:00 podle údajů na webu ČHMÚ také Moravská Dyje v Janově v Jihočeském kraji, řeka Březná v Hoštějně v Olomouckém kraji a Moravská Sázava v Lupěné rovněž v Olomouckém kraji. Na desítkách míst platí první povodňový stupeň. Voda ale nikde nedělá větší materiální škody.

Rozvodněná Ohře ale zřejmě dopoledne způsobila převržení raftu s pěti vodáky na jezu u Jakubova na Karlovarsku. Unášel je proud, čtyři se asi po dvou kilometrech dokázali dostat z řeky na břeh, jeden muž je ale stále nezvěstný. Do pátrací akce se zapojily desítky záchranářů, odpoledne byla ukončena. Záchranu komplikuje právě rozvodněný tok řeky.

Pokud jde o škody na majetku, ty páchá zatím hlavně vítr. Kvůli němu spadlo od ranních hodin několik stromů na železniční tratě. Nejvíce událostí se stalo v jižních a západních Čechách. U Horního Dvořiště na Českokrumlovsku a Ostrova nad Ohří na Karlovarsku padající strom poškodil trakční vedení. U Horní Plané na Českokrumlovsku spadl strom na železniční trať mezi Českými Budějovicemi a Novou Pecí dvakrát.

Vítr škodil nejen vlakům. Na Tachovsku vítr posunul střechu obytného domu, což si vynutilo evakuaci desítek lidí. Například středočeští hasiči od půlnoci do dnešního poledne zaznamenali téměř tři desítky výjezdů. V polovině případů odstraňovali popadané nebo nebezpečně nakloněné stromy a ulámané velké větve. Víc práce mají od pátku také pražští hasiči, kteří vyjížděli třeba k uvolněným billboardům.