Z hlediska srážek bude ale období od 20. července do 16. srpna normální až slabě podnormální. „Vzhledem k ročnímu období musíme počítat, že v důsledku srážek bouřkového charakteru budou velké lokální rozdíly v celkovém množství spadlých srážek,“ upozornili meteorologové.

Teplotně má být sledované období naopak nadprůměrné. Ze všech čtyř týdnů má být podle předpokladu meteorologů nejtepleji v týdnu od 20. července, kdy průměrná týdenní teplota může dosáhnout až extrémní hodnoty pro toto období z roku 1994, a to 23,8 stupně Celsia.

Tropické teploty panují v Česku od pátku, kdy na desítkách míst padly teplotní rekordy. Nejvíce, 36,5 stupně, meteorologové v tento den naměřili ve Strážnici na Hodonínsku. Není vyloučeno, že i dnes padnou rekordy. Podle aktuální výstrahy meteorologů se mohou totiž na jihovýchodě Česka nejvyšší teploty vyšplhat až k 38 stupňům Celsia, v ostatních částech bude maximálně 35 stupňů.

Dnes navíc padaly teplotní rekordy, nejtepleji bylo ve Strážnici. Teplotní rekordy byly dnes odpoledne překonány v Česku už na desítkách meteorologických stanic s delší řadou pozorování. Nejvyšší hodnotu, 36,5 stupně Celsia, meteorologové naměřili stejně jako v pátek ve Strážnici na Hodonínsku. Podobně teplo bylo dnes ale i v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku a na obou místech byl překonán dosavadní rekord z roku 1983. ČTK to řekla v 15:00 Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteoroložka ale nevyloučila, že teplota bude ještě stoupat, zejména na jižní Moravě. Podle výstrahy, kterou meteorologové vydali dopoledne, se mohou právě na jihovýchodě Česka nejvyšší teploty vyšplhat až ke 38 stupňům Celsia. V ostatních oblastech má být maximálně 35 stupňů.

Dvaatřicetileté rekordy byly dnes překonány i v Táboře a Náchodě, kde meteorologové zaznamenávají teplotu více než 100 let. Po poledni se tam teplota vyšplhala k 35,4 stupně Celsia, přičemž nejvíce tam 18. července naměřili v roce 1983, a to 33,8 stupně. U stoleté řady pozorování byl přepsán rekord z roku 1983 i na stanicích v Českých Budějovicích a Rožnově.
Rekordy padaly v Česku i v pátek. Například ve Strážnici na Hodonínsku překonán nebyl, i když tam meteorologové zaznamenali nejvyšší teplotu.