„Velké sucho neprospívá zemědělství či lesnictví, která mají dohromady na českém HDP podíl méně než tři procenta. Dopad sucha na českou ekonomiku by tedy měl být relativně slabý a špatně odhadnutelný. Česko je především průmyslovou zemí, přičemž průmysl suchem výrazněji netrpí,“ uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Pro průmysl jsou podle něj hmatatelnější hrozbou povodně.

Horké počasí má sice podle hlavního analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška bezpochyby dopad na krátkodobé spotřební preference domácností. Ty se ale po opadnutí veder rychle vrátí k normálu, takže měřitelný statistický efekt na výkon celé ekonomiky nebude podle něj patrný.

Větší rizika vyvolává podle Sobíška spíše nedostatek srážek. „Obilovin se situace už příliš nedotkne. Dramatický pokles sklizně zřejmě nastane u některého ovoce a zeleniny a v ohrožení je chov ryb. Pro celkovou zemědělskou produkci bude tedy letošní rok poměrně špatný. Její meziroční pokles o 20 procent, který není nereálný, by zkrátil HDP asi o 0,2 procentního bodu,“ odhadl.

Voda v řekách potrápí

Další ekonomické ztráty lze podle Sobíška očekávat kvůli nedostatku vody v řekách, což nejvíce pocítí provozovatelé malých vodních elektráren.

„Při pohledu na předchozí roky, kdy Českou republiku postihly nadprůměrné teploty a sucho, je patrné, že celkové ekonomické dopady na úrovni HDP jsou těžko postižitelné. Ve vývoji ekonomiky jsou důležitější faktory než počasí, tedy alespoň z krátkodobého pohledu,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Zároveň ale dodal, že negativní dopady na hospodářství jsou v některých sektorech viditelné.

„Nejviditelnější škody jsou patrné v zemědělství. Zatímco loni měli zemědělci velmi dobrý rok, letošní hektarové výnosy budou kvůli klimatickým podmínkám výrazně nižší. Sucho se dotkne také živočišné výroby, například nižší dojivostí krav a horší kvalitou píce,“ řekl.

Nízké stavy vody na řekách pak podle Marka činí problémy v lodní dopravě či výrobě elektřiny ve vodních elektrárnách. „Naopak polepšit si mohou výrobci nealkoholických nápojů a pivovary,“ popsal.