Kvůli varování úřadů utichla doprava, letecké společnosti zrušily téměř 9000 letů, zavřené jsou obchody, školy i mnohé instituce, včetně muzeí či Kongresu.

V důsledku očekávané sněhové kalamity vyhlásilo 11 států stav nouze. Na rekordní příděl sněhu se připravují vedle Washingtonu zejména Baltimore a Filadelfie, kde má během víkendu vrstva sněhu narůst na 60 až 80 centimetrů. Sněhová fronta se rozšířila na severovýchod až do New Yorku, kde se očekává 75 centimetrů sněhu. Situaci bude znepříjemňovat i silný vítr o rychlosti až 80 kilometrů v hodině.

Už v pátek začalo sněžit ve Washingtonu. Jeho starostka Muriel Bowserová obyvatele vyzvala, aby během víkendu pokud možno zůstávali doma. V pátek večer byly ulice metropole, které jinak při začátku víkendu bývají plné lidí užívajících si nočního života, opuštěné; zavřená byla většina obchodů, barů i restaurací, napsal deník The Washington Post. Od soboty v metropoli nejezdí metro. Většinu spojů veřejné dopravy dnes zrušila i Filadelfie.

Žena se bála umrznutí: Nemáme jídlo ani vodu

Ještě před příchodem do hlavního města zasypal v pátek příval sněhu státy jižně a jihozápadně od metropole. Podle CNN jsou již více než 12 hodin uvězněny desítky aut na zcela neprůjezdné dálnici 75 v Kentucky, kterou zcela zablokovala série dopravních nehod. „Nemáme jídlo ani vodu. Upřímně, kdybychom neměli dost paliva na topení motorem, asi bychom tu zamrzli,“ řekla CNN Dani Garnerová, která na dlouhé hodiny uvázla s manželem a třemi dětmi v této zácpě.

Guess they're just going to have to stay home! #DC #snowmageddon2016 #jonas #winterstormjonas #makewintergreatagain 🌨☃🌨

Video zveřejněné uživatelem imsooverzat (@imsooverzat),Led 23, 2016 v 4:58 PST

Při haváriích na zasněžených či namrzlých vozovkách zemřelo podle amerických médií od čtvrtka nejméně 11 lidí v Kentucky, Tennessee a Severní Karolíně či Virginii. Jen Virginie hlásí přes 1000 dopravních nehod, informovala televize CNN.

„Má potenciál stát se výjimečně nebezpečnou bouří, která postihne až 50 milionů lidí,“ uvedl šéf meteorologické služby NWS Louis Uccellini. Podle něj může příval sněhu způsobit materiální škody až ve výši jedné miliardy dolarů a paralyzovat třetinu obyvatel žijících v oblasti východního pobřeží Spojených států.

Fotogalerie
7 fotografií