Nové rekordy vyšší než 30 stupňů Celsia, což je hranice tropického dne, zaznamenali také v Plzni, Doksanech a Průhonicích. Nejstarší rekord pak padl v Příbrami. Dosavadní maximum z let 1911 a 1928 mělo hodnotu 28,4 stupně Celsia, dnes se ale rtuť vyšplhala až na 28,9 stupně.

Meteorologové také upozornili na výrazné rozdíly v dnešních ranních teplotách. Nejteplejší a nejchladnější místo Česka ráno dělilo více než 17 stupňů Celsia. „Díky jasné obloze a slabému větru nebo bezvětří platilo, že údolí byla chladnější než vrcholky okolních kopců, neboť těžší studený vzduch stékal do údolí a na kopce vytlačil lehčí teplejší vzduch,“ uvedl Pavel Borovička z ČHMÚ.

Teplo vydrží až do příštího týdne

Na 109 let měřící Milešovce byla ranní teplota 17,9 stupně jen o tři desetiny nižší než historicky nejvyšší minimální teplota naměřená v roce 1928. V Teplicích, vzdálených necelých 15 kilometrů, bylo ráno zhruba o čtyři stupně méně. Ještě ve čtvrtek Teplice přitom patřily k nejteplejším místům v zemi.

Ještě vyšší ranní teplotu než Milešovka zaznamenala stanice Hošťálková - Maruška, a to 18,5 stupně Celsia. Pod ní ležící obec Hošťálková ale naměřila jen 10,2 stupně. Během dne se velké rozdíly vyrovnávaly.

Čtvrtek byl na teplotní rekordy ještě bohatší, padly na téměř třetině stanic. Podle předpovědi potrvá teplé a slunečné počasí až do druhé poloviny příštího týdne. Odpolední teploty by tak ještě několik dní mohly dosahovat 30 stupňů.

Fotogalerie
20 fotografií