Po velmi teplém počátku začátku školního roku se tento týden prudce ochladilo. Průměrné denní teploty se dostaly pod dlouhodobý průměr a k tomu se přidaly vydatné srážky. Podle meteorologů toto počasí bude pokračovat i v nadcházejícím týdnu. „V dalším období předpokládáme mírné oteplení a teploty vzduchu se tak dostanou na průměrné hodnoty odpovídající této roční době,“ uvedli meteorologové. 

Ochladí se až v listopadu

Z údajů na jejich webu vyplývá, že průměrná nejvyšší denní teplota bude příští týden deset stupňů, v období od 17. do 30. října bude o stupeň vyšší, přičemž maximální teploty se mohu vyšplhat až k 15 stupňům. První listopadový týden bude opět o něco chladněji. 

Z hlediska srážek očekávají meteorologové první týden předpovědi, tedy od 10. do 16. října, slabě nadprůměrný. V dalších třech týdnech by měly být srážky kolem dlouhodobého průměru, který pro období od 10. října do 6. listopadu činí 7,5 stupně Celsia. 

Nejchladněji bylo ve sledovaném období v roce 1997, kdy průměr činil 4,2 stupně Celsia. Naopak nejvyšší průměr zaznamenali meteorologové v roce 2000, a to 10,4 stupně. Průměrný úhrn srážek v ČR v daném období činí 36 milimetrů. 

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje opakovaně ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent.

Na horách už na začátku října padal sníh:
Fotogalerie
28 fotografií