Teploty zůstanou podle WMO vysoké i v závěru letošního roku a rok 2016 tak překoná rok loňský, který byl také rekordní, uvádí WMO. Vliv na zvyšování teplot má nebezpečný klimatický jev zvaný El Niňo. Nejvýznamnějším faktorem jsou ale stále emise skleníkových plynů.

„Další rok, další rekord. Vysoké teploty, které jsme zaznamenali v roce 2015, budou nejspíš v roce 2016 překonány,“ uvedl šéf WMO Petteri Taalas. „V částech arktického Ruska byly teploty šest až sedm stupňů nad dlouhodobým průměrem. Mnoho dalších arktických a subarktických regionů v Rusku, na Aljašce a na severozápadě Kanady hlásí nejméně tři stupně nad průměrem,“ dodal.

Pařížská dohoda v akci

Prohlášení o stavu klimatu bylo letos zveřejněno dříve, aby se s ním mohli seznámit i vyjednávači na nynější klimatické konferenci OSN, která se koná do 18. listopadu v Marrákeši. Jejím cílem je zpřesnit pravidla a najít způsoby naplňování pařížské klimatické dohody. Za Česko se jí zúčastní ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podle textu pařížské dohody má být oteplování udrženo pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích emise, především oxidu uhličitého. Pařížský dokument nahradí v roce 2020 dosavadní Kjótský protokol z roku 1997.

Fotogalerie
7 fotografií