Slunce jako pomocník i škůdce

Sluneční paprsky umí zvednout náladu, na druhou stranu nám mohou uškodit. Spálená kůže ztratí svoji elastičnost, rychleji stárne a opětovné spálení kůže se podílí také na vzniku kožní rakoviny.

Sledujte počasí: Ozon je ochranka naší kůže

Součástí meteorologických předpovědí je i množství ozonu, tedy speciálních molekul kyslíku, které pohlcují škodlivé ultrafialové záření Slunce. Množství ozonu v atmosféře se udává v Dobsonových jednotkách (DJ) s mezinárodním označením D.U.

UV-index nám říká, jak nepříznivé bude slunečné záření pro naše zdraví. V naší geografické oblasti se UV-index pohybuje v rozmezí od 0 do 9, v tropickém pásu může dosáhnout až 16. Podle hodnoty UV-indexu bychom tedy měli volit ochranu proti ultrafialovému záření. To ještě rozdělujeme podle vlnové délky a účinku na naši pokožku na UV-A proniká hlouběji do kůže, UV-B způsobuje chronické reakce, je nebezpečné a UV-C se téměř na zemský povrch nedostane.

Jak se chránit

• Pořiďte si opalovací krém – na začátek opalování s vyšším číslem ochrany, na rty gel s ochranným faktorem, dále sluneční brýle – důležité je, aby měly UV filtr.

• 3 měsíce před létem začněte k pestré stravě přidávat beta karoten – díky němu budete mít v těle dost vitaminu A, ten vám pomůže s rychlejší obrannou reakcí těla na případné spálení.

• Jezte hodně zeleniny a ovoce – dodají kůži vlhkost.

• Zjistěte, jaký máte typ pleti.

Typ pleti poznáte podle bradavek

Podle reakce kůže a doby odolnosti proti spálení slunečními paprsky rozeznáváme 4 typy pleti. Existují i rady, jak rozpoznat fototyp podle barvy bradavek. „Myšlenka to v zásadě není špatná a čísla minut pro neopáleného jedince souhlasí,“ potvrdil Prof. MUDr. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Podle reakce kůže a doby odolnosti proti spálení slunečními paprsky, rozeznáváme 4 typy pleti. Existují i rady, jak rozpoznat fototyp podle barvy bradavek.
Podle reakce kůže a doby odolnosti proti spálení slunečními paprsky, rozeznáváme 4 typy pleti. Existují i rady, jak rozpoznat fototyp podle barvy bradavek.
Autor: Profimedia, Blesk

Typ 1: prsní bradavky jsou světlé – odolnost proti slunci jen 5 až 10 min., spálit se můžete i ve stínu. Člověk s tímto fototypem se vždy na sluníčku vždy spálí a nikdy mu nezhnědne kůže.

Typ 2: prsní bradavky jsou středně pigmentované – odolnost proti slunci je 10 až 20 min. Tento fototyp se vždy na slunci spálí a občas se zabarví dohněda

Typ 3: prsní bradavky jsou pigmentované – odolnost proti slunci 20 až 30 min. Člověk s tímto fototypem se někdy spálí a vždycky zhnědne.

Typ 4: prsní bradavky jsou tmavě pigmentované – odolnost proti slunci 40 min., takový člověk se na slunci nespálí a vždy zhnědne.

Jak spočítat dobu opalování

Maximální čas na slunci si vypočítejte tak, že znásobíte čas odolnosti proti slunci vašeho typu kůže s velikostí ochrany faktoru opalovacího krému. Pokud máte typ kůže 1 a opalovací krém s faktorem 50, potom se můžete slunit 500 minut. Pokud máte opalovací krém s faktorem 15, potom je to 150 minut.

Kdy se opalovat během dne?

Zkušení lékaři vám odpoví: Nikdy! Ale když už se k opalování rozhodnete, myslete na tyto časy

  • Od 6 do 9 hodin je nejvhodnější doba pro opalování – sluneční záření obsahuje hodně infračervených paprsků, které pokožku nepoškozují.
  • Od 9 do 11 hodin je vhodné se slunit v omezeném čase podle typu pokožky, ultrafialové paprsky A opalují dohněda.
  • Od 11 do 15 hodin obsahují paprsky největší podíl škodlivého ultrafialového záření B, hrozí spálení. Je lepší pobyt na slunci vynechat nebo se maximálně chránit.
  • Od 15 do 18 hodin je ideální čas na slunci ke sportu.

Video
délka: 01:54.71

Nevinné jarní slunce? Omyl. Víme, kdy během dne nejvíc škodí UV záření. Dagmar Honsová, David Vaníček, Lukáš Červený

Fotogalerie
14 fotografií