V sobotu síla hurikánu dosáhla třetího stupně na pětibodové stupnici, která měří sílu hurikánů.

Ophelia na území Azor dorazila v sobotu večer po 18:00 a do půlnoci způsobovala silný déšť a vítr. V ranních hodinách se hurikán začal přesouvat mimo území. Vzhledem k pohotovosti záchranných jednotek a doporučení úřadů nevycházet ven si bouře žádné výraznější škody ani zraněné nevyžádala.

Na Azorských ostrovech žije asi 245 tisíc lidí. Od roku 1851 se zde objevilo jen 15 hurikánů.

Video
délka: 00:30.40

Takhle řádil hurikán Irma! NASA

V sobotu večer byli hasiči přivoláni na několik míst kvůli lokálním záplavám a na ostrově Sao Miguel kvůli spadlému stromu. Zrušeno bylo několik letů mezi ostrovy a také na portugalskou pevninu. Zasáhlo to kolem 800 pasažérů.

Po přechodu kolem Azorských ostrovů se hurikán přesunuje k Irsku. Ovlivnit by tak měl v následujících dnech i počasí na Britských ostrovech. Podle agentury AP se dá očekávat vítr o rychlosti až 80 kilometrů za hodinu s poryvy až 130 kilometrů za hodinu. Varování už meteorologové vydali na pondělí pro západoirská hrabství Galway, Mayo, Clare, Cork a Kerry.

Britští meteorologové varovali před komplikacemi, které v pondělí a v úterý způsobí hurikán Ophelia v Severním Irsku, ve Skotsku a v severní Anglii.

Vítr, který Ophelii provází, dosahuje rychlosti téměř 155 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ale Ophelia v pondělí a v úterý zeslábne.

Takhle Ophelia řádila na Azorských ostrovech:

Fotogalerie
24 fotografií