Tropická horka svírají celou Evropu a ochlazení není v dohledu. V rozhovoru to řekl Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu. „Je teplo nad celou Evropou a celý kontinent je extrémně přehřátý. Problémy s teplotami mají na severu ve Švédsku, v Německu i v dalších zemích. Drží se tady velmi teplý vzduch a žádná studená fronta zatím není na obzoru,“ řekl s tím, že to způsobuje smog i historicky minimální průtoky v řekách.
Horká léta budou častější
„Situace není dobrá. Letošní horka jsou sezonní záležitostí, nicméně se nám to opakuje už pátý rok za sebou. Takže nedokážeme odhadnout, jak se to bude vyvíjet v dalších letech. Ale měli bychom se připravit, že taková období, tedy velice horká jara a léta, budou stále častější,“ uvedl Rieder.
Vyloučit se prý ani nedá, že v dalších letech se budou teploty šplhat i přes 40 °C. „Pevně doufám, že to nebude, ale vyloučit to určitě nemůžeme,“ dodal šéf meteorologů.
V nedávném rozhovoru ve studiu Blesk zmínil, že tropy z posledních týdnů mohou být projevem a potvrzením scénářů klimatických změn. „Z nich vychází, že by se měla prodloužit teplejší a sušší období, a to zhruba od dubna do října. Naopak vlhčeji by mohlo být od listopadu do března,“ řekl.
Extrémy a změny mohou být trvalé
Odborník zároveň nevylučuje, že tyto změny by mohly být trvalé. „Extrémy se vyskytovaly i v minulosti, byly extrémně teplé nebo studené zimy, jara nebo léta. Nicméně četnost výskytů extrémních situací během posledních 20 let je skutečně vysoká. Je to téměř každý druhý rok,“ upozornil.
Méně deště v létě podle něj bude znamenat deštivější zimu. „Modely říkají, že roční srážkové úhrny by měly být stejné jako v minulosti. Takže jestli se nám prodlouží suchá období od jara do podzimu, tak zákonitě vychází, že budou zimní měsíce srážkově nadprůměrné. Otázka je, v jaké podobě ty srážky budou padat, jestli to bude sníh, déšť nebo déšť se sněhem. Já osobně bych si tipl, že bude více pršet než sněžit,“ říká Rieder.