Na Klínovci v Krušných horách napadlo za dva dny 40 centrimetrů sněhu, ve Filipově Huti 43 centimetrů a na Churáňově na Šumavě 28 centimetrů. V Bedřichově pak 33 centimetrů a v Josefově Dole v Jizerských horách 45 centimetrů, na Lysé hoře v Beskydech 22 centimetrů a v Deštném v Orlických horách 46 centrimetrů. 

Na většině území Čech bude podle meteorologů dál sněžit a hrozí tvorba sněhových jazyků, závějí a náledí. Výstraha platí pro část regionů až do pátku.

Na horách leží nejvíce lednového sněhu za posledních 13 let. Už nyní se výška sněhové pokrývky na vrcholcích Krkonoš a Beskyd pohybuje těsně pod hranicí 2 metrů – tj. je nejvyšší za leden o roku 2006. Na sníh byl bohatý také leden 1970, 1996 nebo 1963. Vůbec nejvyšší výška sněhové pokrývky u nás byla naměřena 9. března 1911 na Lysé hoře – tenkrát tam leželo 491 cm sněhu. Naopak nejméně sněhu přinesly roky 1998 nebo 2007.

Vítkov připomíná malebnou vesničku Josefa Lady (8. 1. 2019)
Vítkov připomíná malebnou vesničku Josefa Lady (8. 1. 2019)
Autor: Český hydrometeorologický ústav

Každá vločka dobrá

Nynější výška sněhu v horských oblastech je dobrým základem pro celou letošní sezonu. A po velmi suchém roku 2018 je každá sněhová vločka dobrá. Ale hladiny podzemní vody nejlépe na jaře doplní tání sněhu ze středních a vyšších poloh. Tady bude sněhová pokrývka o víkendu tát – očekáváme, že se bude oteplovat. Na horách bude i nadále sněžit.

Komplikace v dopravě budou pokračovat. Na horách bude totiž, s výjimkou čtvrtečního dne, do konce týdne foukat čerstvý vítr – takže se budou i nadále tvořit sněhové jazyky a závěje i zmrazky. V nižších nadmořských výškách očekáváme po ránu a večer tvorbu náledí.

Fotogalerie
25 fotografií