Češi v dalších týdnech budou potřebovat plavky i deštníky. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Předpokládáme, že období od 10. června do 7. července bude na našem území jako celek teplotně průměrné až slabě nadprůměrné,“ uvedli meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota v ČR je v tomto období 17 stupňů Celsia. V příštím týdnu by se ale průměr měl dostat nad 20 stupňů. „V následujících týdnech se předpokládá mírné ochlazení, ale týdenní průměry by se neměly odlišovat od obvyklých hodnot pro danou roční dobu,“ sdělil ČHMÚ.

Z následujících čtyřech týdnů bude nejdeštivější právě ten první. Poté bude srážek ubývat a v posledním červnovém týdnu by jich už mělo být méně než je dlouhodobý průměr. „V prvním červencovém týdnu by srážkový úhrn neměl přesahovat hodnoty obvyklé pro danou roční dobu,“ dodali meteorologové. Průměrný úhrn srážek mezi 10. červnem a 7. červencem je v Česku 78 milimetrů.

Video
délka: 01:40.95

Počasí na víkend: Vytáhněte deštníky, Medard přinese ochlazení i déšť Dagmar Honsová

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ.

Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Fotogalerie
10 fotografií